İntihar girişiminde bulunmuş 18-24 yaş arasındaki gençlerin psikososyal güçlüklerinin ve destek gereksinimlerinin açıklanması
Explanation of the psychosocial difficulties and support needs of young people aged 18-24 who have attempted suicide
- Tez No: 749048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ŞENGÜN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada intihar girişiminde bulunmuş 18-24 yaş arasındaki gençlerin girişim sonrasında psikososyal güçlüklerinin ve destek gereksinimlerinin açıklanması amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı kalitatif tasarımdadır. Araştırma, İzmir ili Dokuz Eylül Üniversitesi Yetişkin Acil servisine intihar girişimi ile başvuran 18-24 yaş arasındaki gençlerden gönüllü olanlar ile yürütülmüştür (n=16). Araştırmanın verilerinin toplanmasında araştırmacılar tarafından literatürden yararlanılarak oluşturulmuş olan tanıtıcı özelliklere ilişkin 'kişisel bilgi formu ve nitel araştırma yöntemine uygun olarak literatür doğrultusunda hazırlanılmış 'yarı yapılandırılmış görüşme formu' ve ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde nitel veri analiz yöntemlerinden olan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. İntihar girişimi sonrası gençler birçok boyutta güçlükler yaşamakta ve bu boyutlarla ilişkili olarak gençlerin destek gereksinimleri bulunmaktadır. Araştırma sonucunda intihar girişiminde bulunmuş gençlerin psikososyal güçlükleri ve destek gereksinimlerine yönelik altı tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar; eski normale dönme çabası, kalıntılarla yaşamak, gereksinimler, yardım aramada engeller, farkındalık ve önerilerdir. Sonuç olarak intihar girişiminde bulunmuş gençler girişim sonrası psikososyal alanlarda güçlükler yaşamakta ve bu güçlüklerle baş etmek için destek gereksinimlerine ihtiyaç duymaktadır. İntihar girişimi sonrası gençler tekrarlayan intihar girişimleri açısından oldukça risklidir. Bu gençlere girişim sonrası bakım verilirken gençlerin bu deneyimleri göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explain the psychosocial difficulties and support needs of young people between the ages of 18-24 who have attempted suicide. The research is in descriptive qualitative design. The study was conducted with volunteers between the ages of 18-24 who applied to the Adult Emergency Service of Dokuz Eylul University in Izmir with a suicide attempt (n=16). In the collection of the data of the research, a 'personal information form' and a 'semi-structured interview form' prepared in accordance with the literature in accordance with the qualitative research method and a voice recorder regarding the introductory features created by the researchers using the literature were used. Data were collected through semi-structured interviews. Content analysis method, which is one of the qualitative data analysis methods, was used in the evaluation of the data. After a suicide attempt, young people experience difficulties in many dimensions and they need support in relation to these dimensions. As a result of the research, six themes emerged regarding the psychosocial difficulties and support needs of young people who have attempted suicide. These themes are; striving to return to the old normal, living with the remains, needs, obstacles in seeking help, awareness and suggestions. As a result, young people who have attempted suicide have difficulties in psychosocial areas after the attempt and need support to cope with these difficulties. After a suicide attempt, young people are at a high risk in terms of repeated suicide attempts. While providing post-intervention care to these young people, it is necessary to take these experiences of the young people into consideration.