İnmeli hastalarda fiziksel aktivite düzeyini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting the level of physical activity in patients with stroke
  1. Tez No: 749054
  2. Yazar: ŞEYMA NUR CELLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE AYDOĞAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fiziksel aktivite, inme risk faktörlerini değiştirerek tekrarlayan inmeyi önlemede ve inme sonrası mortaliteyi azaltmada önemlidir. Fiziksel aktivitenin bilinen faydalarına rağmen inmeli bireyler arasında fiziksel aktiviteye katılım, genel popülasyondan önemli ölçüde daha düşüktür. İnmeli bireylerde fiziksel aktiviteyi engelleyen faktörlerin anlaşılması bireylerin fiziksel aktivite düzeyinin artırılması için önemlidir. Bu çalışmanın amacı inmeli bireylerde fiziksel aktivite düzeyini ve fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkisi olabileceği düşünülen sosyodemografik özellikler, inmenin klinik özellikleri, egzersiz yarar/engel algısı, denge, düşme korkusu, yorgunluk, depresyon ve uyku kalitesini değerlendirmektir. Çalışmaya hemorajik veya iskemik inme tanılı 78 birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylerin fiziksel aktivite düzeyi Bedensel Engelliler için Fiziksel Aktivite Ölçeği (BEFAÖ) ile, egzersiz yarar/engel algıları Egzersiz Yararları/Engelleri Ölçeği(EYEÖ) ile, denge düzeyi Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile, düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinliği Ölçeği (FES-I) ile, yorgunluk düzeyi Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile, depresyon düzeyi Beck Depresyon Envanteri (BDE) ile, Uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile değerlendirildi. Yapılan korelasyon analizinde BEFAÖ ile FES-I puanları arasında negatif orta düzeyde bir ilişki saptandı (r=-0,515, p=0,001). BEFAÖ ile yaş, vücut kütle indeksi (VKİ), EYEÖ, BDÖ, YŞÖ ve PUKİ puanları arasında zayıf bir ilişki görüldü (sırasıyla r=-0,233, p=0,040; r=-0.286, p=0.011; r=-0,334, p=0.003; r=0,283, p=0.012; r=-0,328, p=0,003; r=-0,312, p=0,005). BEFAÖ puanları ile diğer değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmadı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Physical activity is important in preventing recurrent stroke by changing stroke risk factors and reducing post-stroke mortality. Despite the known benefits of physical activity, participation in physical activity among people with stroke is significantly lower than in the general population. Understanding the factors that prevent physical activity in stroke patients is important to increase the physical activity level of individuals. The aim of this study was to evaluate the level of physical activity and the relationship between physical activity level and sociodemographic characteristics, clinical features of stroke, perception of exercise benefit/obstacle, balance, fear of falling, fatigue, depression and sleep quality in stroke individuals. Seventy eight individuals with hemorrhagic or ischemic stroke were included in the study. The physical activity level of the individuals participating in the study was determined by the Physical Activity Scale for the Physically Disabled (PASIPD), the perception of exercise benefit/obstacle using the Exercise Benefits/Barriers Scale, the balance level by the Berg Balance Scale (BBS), the fear of falling by the International Fall Effectiveness Scale (FES-I), the level of fatigue was evaluated with the Fatigue Severity Scale (FSS), the level of depression was evaluated with the Beck Depression Inventory (BDI) and the sleep quality was evaluated with the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). In the correlation analysis, a moderate negative correlation was found between the PASIPD and FES-I scores (r=-0.515, p=0.001). There was a weak correlation between PASIPD and age, body mass index (BMI), Exercise Benefits/Barriers Scale, BBS, FES-I, PSQI scores (respectively r=-0,233, p=0,040; r=-0.286, p=0.011; r=-0,334, p=0.003; r=0,283, p=0.012; r=-0,328, p=0,003; r=-0,312, p=0,005). It was not statistically defined between the PASIPD scores and those from everyone else (p0.05).