Hemşirelik öğrencilerinde intihar riski, psikolojik acı ve psikolojik sağlamlık ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between suicide risk, psychological pain and resilience in nursing students
  1. Tez No: 749088
  2. Yazar: ZELİHA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUDU KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinde intihar riski, psikolojik acı ve psikolojik sağlamlık ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde tasarlanan bu çalışma, Mart-Mayıs 2021 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma örnekleme dahil olma kriterlerini karşılayan 619 öğrenci ile yapılmıştır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“İntihar Olasılığı Ölçeği”,“Psikolojik Acı Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılarak 'Google Forms' aracılığıyla online olarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS for Windows 23.0 ve LISREL 8.71 programları kullanılmıştır. Psikolojik acı ile intihar olasılığı arasında psikolojik sağlamlığın aracı etkisini belirlemek amacıyla, önce bir yapısal model kurulmuş ve Path Yol Analizi yapılmıştır. Araştırmanın raporlaması STROBE doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the relationship between suicide risk, psychological pain and resilience in nursing students. Method: This cross-sectional, descriptive and correlational study was carried out between March-May 2021 at Akdeniz University Faculty of Nursing. The research was conducted with 619 students who met the criteria for inclusion in the sample. Data were collected online via 'Google Forms' using the 'Personal Information Form', the 'Suicide Probability Scale', the 'Psychache Scale' and the“ The Brief Resilience Scale”. SPSS for Windows 23.0 and LISREL 8.71 programs were used in the analysis of the data. In order to determine the mediating effect of resilience between psychological pain and suicide probability, a structural model was first established and Path Analysis was performed. The reporting of the research was carried out in line with STROBE.