Sedanter bireylerde whey ve kolajen protein takviyesinin sekiz haftalık yüksek şiddetli aralıklı antrenman sonrası vücut komposizyonu ve atletik performans üzerine etkileri
Effects of whey and collagen protein supplements on body composition and athletic performance after eight-week high intensive interval training in sedentary individuals
  1. Tez No: 749089
  2. Yazar: ZEKERİYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET PENSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter bireylere uygulanacak olan 8 haftalık yüksek şiddetli aralıklı antrenmanlar sonrası (HIIT) takviye olarak verilen Whey Protein+Kolajen Protein solüsyonunun vücut kompozisyonu ve atletik performans üzerine etkilerini incelemektir. Araştırmaya 21-24 yaş aralığında (ortalama yaş: 23,28±1,14 yıl,, vücut kütlesi: 71,18±10,65 kg, vücut yağ yüzdesi: %17,28±2,48, yağsız vücut kütlesi: 52,79±18,72 kg, Vücut Kütle İndeksi: 23,38±2,32, Bazal Metabolizma Hızı: 1840,36±214,30 kcal/gün) 14 erkek sedanter katıldı. Gönüllü katılımcılara, 8 hafta süreyle, haftada 5 gün dairesel HIIT egzersizleri yaptırıldı. Egzersizlerde pliyometrik hareketlere daha fazla yer verildi. Egzersizlerin hemen sonrasında takviyelerin 30 dk içinde içilmeleri sağlandı. İki farklı takviye gurubu oluşturuldu. WKP: Whey+Kolajen Protein gurubu, PLS: Plasebo gurubu. WKP içeriğinde; 12 gr. Whey + 10 gr. Kolajen proteini + 330 ml. su ile karıştırıldı. Vanilya esansı ile aromalandırılıp, stevia yaprağı tozu ile tatlandırıldı. PLS gurubu içeriğinde sadece 330 ml su, Vanilya esansı ile aromalandırılıp, stevia yaprağı tozu ile tatlandırıldı. Takviye protokolu randomize, çift kör sistemiyle gerçekleştirildi. Takviyelerden önce 1. ölçümler, 8 haftalık egzersiz süresinden sonra ise 2. ölçümler alındı. Vücut Kompozisyon parametreleri (VYY, YVK, VKİ, BMR) ve atletik performans parametreleri (EPK, BK, ÇBK, ÇVK, DUA, DS, KH) ölçüldü. İstatistiksel değerlendirmelerde tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve eşleştirilmiş t testi analizi kullanılmıştır. WKP takviyesinin; vücut kompozisyon parametreleri üzerindeki zaman değişimi içerisinde farklılıkları anlamlı (p0,05). Her iki gurptada (WKP ve PLS), VYY, YVK ve BMR TakÖn ile TakSon değerleri arasında belirlenen anlamlı farklılıklar benzerdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Whey Protein + Collagen Protein solution given as a supplement after 8 weeks of high-intensity interval training (HIIT) to be applied to sedentary individuals on body composition and athletic performance. In the 21-24 age range (mean age: 23.28±1.14 years, body mass: 71.18±10.65 kg, body fat percentage: 17.28±2.48%, lean body mass: 52 .79±18.72 kg, Body Mass Index: 23.38±2.32, Basal Metabolic Rate: 1840.36±214.30 kcal/day) 14 male sedentary participants participated. Volunteer participants were given circular HIIT exercises 5 days a week for 8 weeks. Plyometric movements were given more place in the exercises. Immediately after the exercises, the supplements were allowed to be consumed within 30 minutes. Two different supplement groups were created. WKP: Whey + Collagen Protein group, PLS: Placebo group. In the content of WKP; 12 gr. Whey + 10 gr. Collagen protein + 330 ml. mixed with water. It is flavored with vanilla essence and sweetened with stevia leaf powder. In the PLS group, only 330 ml of water was flavored with vanilla essence and sweetened with stevia leaf powder. The supplementation protocol was performed using a randomized, double-blind system. The first measurements were taken before the supplementation, and the second measurements were taken after the 8-week exercise period. Body Composition parameters (BMI, FVC, BMI, BMR) and athletic performance parameters (EPK, BK, MPH, CVC, DUA, DS, HR) were measured. In the statistical evaluations, analysis of variance and paired t-test analysis were used in repeated measurements. WKP supplementation; Differences in body composition parameters in time change were significant (p0.05). In both groups (WKP and PLS), significant differences between VYY, FVC and BMR SupBefore and SupAfter values were similar.