Zonguldak İlinde yaşayan 24-36 aylık çocukların tam aşılanma düzeylerinin ve ebeveynlerin aşılamaya karşı tutumlarının belirlenmesi: Toplum tabanlı kesitsel çalışma
Determining complete vaccination levels of 24-36 months of children living in Zonguldak and their parents attitudes towards vaccination: Community based cross sectional research
  1. Tez No: 749094
  2. Yazar: YAĞMUR ÇAKICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Halk Sağlığı, Midwifery, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı, Zonguldak'ta yaşayan 24-36 aylık çocukların tam aşılanma düzeylerinin, ebeveynlerin aşılamaya karşı tutumlarının ve ilişkili faktörlerin belirlenmesidir. Kesitsel çalışmanın hedef populasyonu 24-36 ay çocuklar (N= 12489) ve ebeveynleridir. Örnek büyüklüğü Epiinfo Statcalc programında prevalans %42,6 (TNSA 2018 bulgularına göre Batı Karadeniz Bölgesindeki 24-36 aylık tam aşılanmış çocuk sıklığı), hata payı %5, %95 Güven Aralığı değerleri ile 365 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın bağımlı değişkenleri a) 24-36 aylık çocukların tam aşılanma düzeyi ve b) ebeveynlerinin aşı tereddütü düzeyidir. Veriler bir tanımlayıcı soru formu ve Çocukluk Çağı Aşılarına İlişkin Ebeveynlerin Tutumları Ölçeği (PACV) kullanılarak toplanmıştır. Veriler, bivariate ve multivariate lojistik regresyon aracılığı ile analiz edildi. Bivariate lojistik regresyon analizinde p değeri 0,20'den küçük olan değişkenler, multivariate lojistik regresyon modeline alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the vaccination coverage level of 24-36 months-old children living in Zonguldak, the attitudes of parents towards vaccination and related factors. The target population of the cross-sectional study was children aged 24-36 months (N= 12489) and their parents. The sample size was determined as 365 people in the Epiinfo Statcalc program, with a prevalence of 42.6% (according to TNSA 2018 findings, the frequency of 24-36 months old, vaccinated children in the Western Black Sea Region), margin of error: 5%, and 95% confidence intervals. Dependent variables of the study were a) vaccination coverage level of 24-36 months old children and b) vaccination hesitancy level of their parents. Data were collected using a descriptive questionnaire and the Parent Attitudes about Childhood Vaccines (PACV) questionnaire. Data were analyzed by bivariate and multivariate logistic regression. Variables with a p value less than 0.20 in bivariate logistic regression analysis were included in the multivariate logistic regression model.