Prediyabetik hayvan modelinde metformin ve egzersiz tedavilerinin Irs-1 gen ifadesi üzerindeki etkisi
Effect of metformin and exercise treatments on Irs-1 gene expression in prediabetic animal model
- Tez No: 749107
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI, PROF. DR. CAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın amacı önemli bir sağlık sorunu olan diyabetin gelişimine zemin hazırlayan prediyabetin diyabete ilerlemesini engellemek için kullanılan tedavi yöntemlerini deneysel olarak analiz etmektir. Bu amaçla prediyabetli hayvan modelinde egzersiz ve metformin tedavilerinin, karaciğer dokusunda Irs-1 (insüline-reseptor-substrat-1) gen ifadesi üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmada 42 Wistar albino sıçan kullanıldı. Deneysel prediyabet oluşturmak için kontrol grubu dışındaki denekler yüksek yağlı diyet (HFD) ile beslendi. Prediyabetik model oluşturulduktan sonra tedavi amacı ile ilaç grubuna metformin egzersiz grubuna ise yüzme egzersizi uygulandı. Deney süresince tüm gruplardan kuyruk veni kan örneklerinde açlık kan glikoz değerleri saptandı. Onaltı haftanın sonunda hayvanlar sakrifiye edilerek karaciğer izolasyonu yapıldı. Karaciğer dokularından elde edilen mRNA örneklerinden Real-Time PCR yöntemi ile Irs-1 gen ifade analizleri yapıldı. Verilerin analizinde, Qiagen veri merkezinde Student's t-testi, unpaired t-test, Mann-Whitney U testi, one-way ANOVA çoklu karşılaştırma testleri kullanıldı. Veriler ortalama (±SD) olarak verildi. Gruplardan günlük alınan kuyruk veni kan glikoz değerlerinin ortalamaları karşılaştırıldığında; metformin ve egzersiz tedavi gruplarının açlık kan glikoz değerlerinin prediyabet grubuna göre anlamlı olarak düşüş gösterdiği saptandı (p0.05). Prediyabetli sıçanlarda kan glikoz değerlerinde metformin ve egzersiz tedavileri sonrasında anlamlı bir düşüş görülürken, karaciğerde Irs-1 molekülünde gen ifade düzeyinde farklılık olmadığı saptanmıştır. Daha önce yapmış olduğumuz bir çalışmada diyabetli sıçanlarda egzersiz ve metformin tedavileri sonucunda karaciğer dokusunda Irs-1 molekülünde artış olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak prediyabette karaciğer Irs-1 gen ifadesinde değişim olmadığı, prediyabetten diyabete dönüşümde bu molekülün önemli olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to experimentally analyze the treatment methods used to prevent the progression of prediabetes, which causes the way for the development of diabetes, which is an important health problem. For this purpose, effects of exercise and metformin treatments on lrs-1 (insulin-receptor-substrate-1) gene expression in liver were investigated in prediabetes animal model. 42 Wistar albino rats were used. Subjects were fed a high-fat-diet (HFD) other than the control group to induce experimental prediabetes. After the prediabetic model was created, metformin and swimming exercise were applied to groups for treatment purposes. Fasting-blood-glucose were determined in tail-vein-blood samples from all groups. Animals were sacrificed and liver was isolated. lrs-1 gene expression were performed by Real-Time-PCR method from mRNA samples isolated from liver. In statisticaly analysis, multiple comparison tests were used. When the averages of glucose values taken from groups were compared; It was determined glucose values of metformin and exercise treatment groups decreased significantly compared to prediabetes group (p0.05). While significant decrease was observed in glucose values after treatments in prediabetics there was no difference in lrs-1 gene expression.Our previous study, it was shown there was an increase in the lrs-1 molecule of liver as a result of exercise and metformin treatments in rats with diabetes. We think that there is no change in liver lrs-1 gene expression in prediabetes, and this molecule may be important in the progression from prediabetes to diabetes.