Estimation the thyroid function, vitamin D and other parameter in patients with thalassemia
Talasemili hastalarda tiroid fonksiyonu, D vitamini ve diğer parametrelerin tahmini
  1. Tez No: 749117
  2. Yazar: ALI JAMAL JUBAIR MSHAWIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Takip edilmesi gereken önemli hastalıklardan biri de bu hastalıkların takibi, nedenlerinin ve D vitamininin metabolik fonksiyonlarıyla ve tiroid hastalıklarıyla ilişkisinin bilinmesi için büyük ilgi gören Talasemi hastalığıdır. Çalışmamız, kontrol grubu ile talasemi grubu arasında yaş gibi istatistiksel olarak anlamlı bir yaş olduğunu gösterirken, tiroid hastaları grubu ile fark olmadığını göstermiştir. Çalışmamızda da talasemi hasta grubunda kontrol grubuna göre ağırlık azalmıştır. Beyaz kan hücreleri, trombositler ve kana gelince, hemoglobin, başlangıçta hastalık için bir tanı testi olduğu için büyük önem taşıyordu. Beyaz kan hücrelerine gelince, talasemi hastalarında artmış, bu da talasemi hastalarında bağışıklığın azaldığını gösterirken, trombosit aglomerasyonu için istatistiksel bir anlamlılık yokmuştur. Pearson testi yapıldığında hemoglobin, yaş, ağırlık, trombosit sayısı, D vitamini ve eritrosit sedimantasyon hızı ile ilişki varmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the diseases that is important to follow is Thalassemia, which receives great attention in order to monitor these diseases and know their causes and their relationship to the metabolic functions of vitamin D and their relationship to thyroid diseases. The study also noted that the age of the participants was a statistical significance, as it showed that the group of patients with thalassemia had a lower body mass index than the control group. The weight loss in the patients with this condition was also greater than in the control group. As for white blood cells, platelets and blood, hemoglobin was of great importance as it was originally a diagnostic test for the disease. As for white blood cells, it increased in thalassemia patients, which indicates a decrease in immunity in thalassemia patients, while there was no statistical significance for platelet agglomeration. When Pearson's test was performed, there was an association with hemoglobin, age, weight, platelet count, vitamin D, and erythrocyte sedimentation rate.