İlk trimesterde tiroid fonksiyon testleriningestasyonel diyabeti ön görmede yeri
The role of thyroid function tests in predicting gestational diabetes in the first trimester
- Tez No: 841175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmada amaç 18-40 yaş aralığındaki gebelerin ilk üç aylık dönemde tiroid fonksiyon test bozukluklarının gebelikte ortaya çıkan GDM görülme sıklığı arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Böylelikle gestasyonel diyabetin sebep olabileceği komplikasyonların (fetal makrozomi, metabolik komplikasyonlar (hipoglisemi, hipokalsemi), polihidramnios, travmatik doğum, operataif doğumu) önlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Çalışma popülasyonu Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıklar ve Doğum Kliniğinde takip edilmiş olan 18-40 yaş aralığında ve birinci trimesterde tiroid fonksiyon testleri çalışılmış, 2.trimesterde OGTT yapılmış ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan hastalardan seçilmiştir. 2020-2023 yılları arasında kliniğimize başvuran hastalar retrospektif olarak taranmış içlerinde tiroid fonksiyon bozukluğu ve gestasyonel diaybet dışında ek hastalığı olanlar, çoğul gebelikler, tiroid cerrahisi geçirenler çalışmadan dışlanmıştır. Katılımcıların yaş, gravida, parite, BMI, ek hastalık varlığı, tiroid fonksiyon testleri, açlık kan şekeri takipleri ve OGTT sonuçları, geçirilmiş operasyon varlığı hasta dosyalarından ve hastane otomatizasyon sisteminden alınmıştır. Bulgular: TSH sınıflamasına göre 50, 75 ve 100 gr OGTT dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). 50, 75 ve 100 gr OGTT sınıflamasına göre TSH, Serbest T4, Serbest T3 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05). TSH için yapılan ROC eğrisi analizine göre eğri altında kalan alan 0.515 (%95 güven aralığı: 0.481-0.549) olarak saptanmıştır. Bu AUC değeri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.376). TSH değeri için bulunacak bir eşik değeri OGTT 50 gr anormal tahmini için anlamlı bulunmamıştır. Ayrıca Serbest T4 ve Serbest T3 için yapılan ROC eğrisi analizine göre eğri altında kalan alan değerleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0.999, p=0.255). GDM varlığı için tiroid otoantikor pozitifliği istatistiksel anlamlı bir fark yaratmamıştır (Anti-TG için p:0,103, Anti-TPO için o:0,067). Sonuç: Çalışmamızda, erken gebelikteki tiroid fonksiyon testleri ile gestasyonel diyabet (GDM) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. İlk trimesterde TSH, serbest T4 ve serbest T3 değerleri ile GDM arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Otoantikor pozitifliği açısından incelendiğinde, GDM pozitif gruplarda Anti- TPO pozitifliği ve Anti-TG pozitifliği oranları, GDM negatif gruplara göre yüksek bulunmuştur. Ancak, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. Diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında, çalışmamızda perinatoloji takipli ve kompleks endokrinopatileri olan hastalar dışlandığından sonuçlarda farklılık gözlenmiştir. Literatürdeki bazı diğer çalışmalarda ise tiroid fonksiyon testlerindeki anormalliklerin GDM riskini artırdığı ve insülin direnci ile ilişkili olduğu belirtilmektedir. Sonuç olarak, erken gebelikteki tiroid fonksiyon testleri tek başına GDM ön göstergesi olarak kullanılamaz. Ancak otoantikor pozitifliği, subklinik hipotiroidi gibi diğer faktörlerin GDM riskini artırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Daha fazla araştırma yapılması ve farklı risk faktörleri ile homojen gruplar oluşturulması bu konudaki sonuçları daha netleştirebilir. Her ne kadar istatistiki anlamlı fark yaratmasa da karbonhidrat meatbolizması ve insülin direnci üzerine etkileri bilinen tiroid bozuklukları olan hastalarda, GDM açısından daha dikkatli tarama yapmak obstetrik ve endokrinolojik sorunların önüne geçmede bizlere yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to investigate the relationship between thyroid function test abnormalities in the first trimester and the incidence of gestational diabetes mellitus (GDM) in pregnant women aged 18-40 years. The study aimed to prevent complications associated with GDM, such as fetal macrosomia, metabolic complications (hypoglycemia, hypocalcemia), polyhydramnios, traumatic delivery, and operative delivery. Materials and Methods: The study was conducted retrospectively using data from the Obstetrics and Gynecology Clinic at Ankara Bilkent City Hospital. Pregnant women between the ages of 18 and 40 who had undergone thyroid function tests in the first trimester and OGTT in the second trimester were included in the study if they met the inclusion criteria. Patients with additional diseases other than thyroid dysfunction and gestational diabetes, multiple pregnancies, and a history of thyroid surgery were excluded from the study. Participant information including age, gravidity, parity, BMI, presence of comorbidities, thyroid function test results, fasting blood sugar measurements, and OGTT results were obtained from patient files and the hospital automation system. Results: There was no statistically significant difference in the distribution of 50g, 75g, and 100g OGTT based on TSH classification (p>0.05). There was also no statistically significant difference in TSH, free T4, and free T3 values according to the classification of 50g, 75g, and 100g OGTT (p>0.05). The ROC curve analysis for TSH yielded an area under the curve (AUC) of 0.515 (95% confidence interval: 0.481- 0.549), which was not statistically significant (p=0.376). The estimation value for TSH did not yield a significant prediction for abnormal OGTT 50g results. Similarly, the AUC values for free T4 and free T3 based on ROC curve analysis were not statistically significant (p=0.999, p=0.255). The presence of thyroid autoantibodies did not significantly affect the incidence of GDM (p=0.103 for Anti-TG, p=0.067 for Anti- TPO). Conclusion: In our study, there was no statistically significant association between thyroid function test abnormalities in early pregnancy and gestational diabetes mellitus (GDM). No significant differences were found in TSH, free T4, and free T3 values between the first trimester and GDM. Although the rates of Anti-TPO and Anti-TG positivity were higher in the GDM-positive group in terms of autoantibody positivity, these differences were not statistically significant. Other studies have reported that abnormalities in thyroid function tests increase the risk of GDM and are associated with insulin resistance. Therefore, while thyroid function tests in early pregnancy alone cannot be used as predictors of GDM, factors such as autoantibody positivity and subclinical hypothyroidism should be taken into consideration as potential risk factors. Further research and the formation of homogeneous groups with different risk factors can provide more definitive results in this regard. Although not statistically significant, careful screening for GDM in patients with known thyroid disorders, which have known effects on carbohydrate metabolism and insulin resistance, can help prevent obstetric and endocrinological problems.