Kentsel atık su arıtma tesislerinde arıtma yöntemleri ve işletme performanslarının değerlendirilmesi: Kavak atık su arıtma tesisi örneği
Evaluation of treatment methods and operating performance in urban wastewater treatment plants: Kavak example of wastewater treatment plant
- Tez No: 749130
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ARDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kentsel yerleşimlerin en büyük problemleri arasında atık su arıtma proseslerinin dizaynı ve işletilmesidir. Ülkemizde daha çok tercih edilen biyolojik yöntem aktif çamur prosesidir. Projelendirme ile işletme arasında olumsuzluklar arıtma prosesinin istenilen etkinlikte çalıştırılamaması söz konusu olmaktadır. Bu çalışmada, SASKİ (Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Müdürlüğü) bünyesinde işletilen, Kavak Atık su arıtma tesisinden alınan veriler proje verileri ile karşılaştırılarak işletme koşulları belirlenmiş ve verimlilik değerlendirilmiştir. Çalışmamızda veriler 2021 - 2022 döneminde alınan atık su giriş ve çıkış konsantrasyonlarının ölçülmesine dayandırılmıştır ve işletme sürecinde KOİ, BOİ, AKM, TN, TP analizleri yapılarak bu parametrelerin her fazdaki değişimleri incelenmiştir. Elde edilen verimlilik verileri projelendirilmiş Kavak Atık su arıtma tesisinde atık sulardan biyolojik nütrient giderimi projenin verimli bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca biyolojik arıtım için çamur hacim indeksi ve sistemin çökelme performansının değerlendirilmiştir. Takács Modeli atık su arıtım işletme şartlarında belirlenen analiz sonuçlarına uygulanmıştır ve biyokütle testleri yapılarak verimlilik değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems of urban settlements is the design and operation of wastewater treatment processes. The most preferred biological method in our country is the activated sludge process. The negativities between the project and the operation are that the treatment process cannot be operated with the desired efficiency. In this study, operating conditions were determined and efficiency was evaluated by comparing the data obtained from the Kavak Wastewater Treatment Plant, which is operated within the body of SASKİ (Samsun Water and Sewerage Administration Directorate), with the project data. In our study, the data was based on the measurement of wastewater inlet and outlet concentrations taken in the 2021 - 2022 period, and the changes in these parameters in each phase were examined by making COD, BOD, SS, TN, TP analyzes during the operation process. The efficiency data obtained showed that the biological nutrient removal from wastewater in the projected Kavak Wastewater Treatment Plant can be used efficiently. In addition, the sludge volume index and the settling performance of the system for biological treatment were evaluated. Takács Model was applied to the analysis results determined in wastewater treatment operating conditions and efficiency was evaluated by performing biomass tests.