Lise öğrencilerinin mizah tarzlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examining the humor styles of high school students with regard to some variables
- Tez No: 749149
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÇOKNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı lise öğrencilerinin mizah tarzlarının bazı değişkenlere göre ortaya konulmasıdır. Bu araştırmanın evreni 876, örneklemini 704 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Martin ve diğerleri (2003) tarafından geliştirilen ve Yerlikaya (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan ve 4 alt boyuttan oluşan Mizah Tarzları Ölçeği (MTÖ)" kullanılmıştır. Verilerin dağılımı normallik göstermediğinden nonparametrik testler uygulanmıştır. İki değişkenin ortalaması arasındaki farkın anlamlılığı için Mann Whitney U testi, bağımsız değişkenlerin ikiden fazla olduğunda ise farkın anlamlılığını değerlendirmek için Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Bağımsız değişkenlerin ikiden fazla olduğu ve anlamlı fark bulunduğunda da grupların karşılaştırılması için Mann Whitney U testi işleme konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the humor styles of high school students with regard to some variables. The universe of this research consists of 876 students, and its sample consists of 704 students. The Personal Information Form and the Humor Styles Scale (HSS) developed by Martin et al. (2003) and adapted to Turkish by Yerlikaya (2007) and consisting of 4 sub-dimensions were used as data collection tools. Since the distribution of the data did not show normality, nonparametric tests were applied. The Mann Whitney U test was used for the significance of the difference between the mean of the two variables, and the Kruskal Wallis test was used to evaluate the significance of the difference when there were more than two independent variables. The Mann Whitney U test was used to compare the groups, when the independent variables were more than two and there was a significant difference.