Çay fabrikalarında gürültü, toz, termal konfor, titreşim ve aydınlatma parametrelerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of noise, dust, thermal comfort, vibration and lighting parameters in tea factories in terms of occupational health and safety
- Tez No: 749150
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yaş halde toplanan çay fabrikaya getirildiğinde kurutma, soldurma, kıvırma ve fermantasyon işlemlerinden tasnif ve paketleme aşamasına kadar çeşitli işlemlerden geçerek siyah çay haline getirilir. Çayın işlenmesi sırasında bazı riskler mevcuttur ve bu yüzden de çalışanların sağlık ve vücut bütünlüğünün korunması için bu riskler kontrol altına alınmalıdır. Dolayısıyla da ortamda bazı ölçümlerin yapılması gerekir. Çalışanlar kullanılan makineler nedeniyle gürültüye maruz kaldığı için işitme kayıpları gibi risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Çay tozunun açığa çıktığı üretim alanında toza maruz kalan çalışanlar sağlık problemleri yaşayabilmektedir. Kullanılan ısı enerjisi çalışanları termal konfor bakımından etkileyebilmektedir ve yapılan işlemler çalışanlarda el/kolda yanıklara neden olabilmektedir. Bu çalışmada titreşime maruziyet ile ilgili olarak çalışanların sol ellerine titreşim ölçümü yapılmıştır. Genel olarak 8-10°C sıcaklığa kısa süre maruz kalındığında parmaklarda beyazlaşmaların görüldüğü bildirilmiştir. Çalışma ortamının uygun ve yeterli şekilde aydınlatılmaması ise çalışanların konsantrasyon ve motivasyonunu etkilemekte ve iş kazalarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmada çay fabrikasında yapılan ortam ölçümleri iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmiştir. Çalışma ortamına ait gürültü, toz, termal konfor, titreşim ve aydınlatma parametreleri değerlendirilmiştir. Bu etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunlarına ve alınması gereken sağlık ve güvenlik önlemlerine detaylı olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the freshly collected tea is brought to the factory, it is turned into black tea by going through various processes from drying, withering, rolling and fermentation to sorting and packaging. There are some risks during the processing of tea, and therefore these risks should be controlled in order to protect the health and body integrity of the employees. Therefore, some measurements must be made in the environment. Employees are faced with risks such as hearing loss as they are exposed to noise due to the machines used. Employees who are exposed to dust in the production area where tea dust is exposed may experience health problems. The heat energy used can affect the workers in terms of thermal comfort, and the actions taken may cause burns on the hands/arms of the workers. In this study, vibration measurements were made on the left hands of the workers in relation to exposure to vibration. In general, it has been reported that whitening of the fingers is observed when exposed to temperatures of 8-10°C for a short time. If the working environment is not illuminated appropriately and adequately, it affects the concentration and motivation of the employees and may cause occupational accidents. In this study, the environmental measurements made in the tea factory were examined in terms of occupational health and safety. Noise, dust, thermal comfort, vibration and lighting parameters of the working environment were evaluated. The health problems that arise due to these factors and the health and safety precautions to be taken are given in detail.