Lise öğrencilerinin ahlaki olgunluk düzeyleri ile mizah tarzları ve şiddet eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study on the relationship between moral maturity levels of high school students with humor style trends and tendency to violence
- Tez No: 450229
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin ahlaki olgunluk düzeyleri ile mizah tarzları ve şiddet eğilimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2015-2016 eğitim öğretim yılında Balıkesir ilinde öğrenimine devam eden 445 lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Ahlaki Olgunluk Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği ve Şiddet Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, ahlaki olgunluk düzeyi yüksek olan lise öğrencilerinin şiddet eğilimlerinin de yüksek, şiddet eğilimleri düşük olan lise öğrencilerinin olumlu mizah tarzlarının yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ahlaki Olgunluk, Mizah Tarzları, Şiddet Eğilimi, Ergenlik
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between humor and moral maturity levels with violent tendencies in students. The working universe of this study consists of 445 students in the 2015-2016 academic year high school in the central district of Balıkesir. In the research Personal İnformation Form, Moral Maturity Scale, Humor Styles Questionnaire and Trend Intensity Scale was used to. SPSS 20 was applied for the analysis of the data collected through the research. From the research findings in light of moral maturity of high school students with high levels of violence high, with a low level of violence in the style of humor it is concluded that high positive high school students. Key Words : A Tendency to Violence, Humor Style, Moral Maturity, Adolescent.