Anestezi yoğun bakım ünitesinde enfeksiyöz hastalıkların prevalansı ve antibiyotik kullanımının değerlendirilmesi
The prevalence of infectious diseases and the assessment of antibiotic use in anesthesia intensive care unit
  1. Tez No: 749156
  2. Yazar: GÖKÇE KIZILKALE KAYIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Enfeksiyonlar, yoğun bakım ünitelerinde meydana gelen ölümlerin başlıca sebeplerindendir. Çalışmamızda YBÜ'ne kabul gerektiren hastalarda enfeksiyöz hastalıkların prevalansını saptamayı, ampirik antimikrobiyal tedavinin yeterliliği ile klinik sonuçlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi, uygunsuz ampirik antimikrobiyal tedavi sorununun insidansını ve nedenlerini belirlemeyi, APACHE II, SAPS II ve SOFA skorlarının prediktif değerlerini ve biyobelirteçlerin tanısal doğruluğunu belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmaya 1 Mart 2020 ile 1 Mart 2021 arasında anestezi yoğun bakım ünitesine enfeksiyon tanısı ile yatırılmış, 18 yaşından büyük 195 hasta dahil edilmiştir. Bulgular: Uygunsuz antimikrobiyal rejim insidansı % 47 olarak saptanırken, bunun en önemli nedeni direnç olarak bulundu. Ampirik başlanan rejim uygunsa tedaviye yanıt daha iyi ve yoğun bakımda kalış süresi daha kısaydı. APACHE II, SAPS II ve SOFA tedaviye 3.günde klinik yanıt alınamayan hasta grubunda daha yüksekti. Yine skor ortalamalarının tamamı exitus olan hasta grubunda daha yüksekti. Hastaların başlangıç CRP ve PCT değerlerinin exitus olan hasta grubunda daha yüksek olduğu görüldü. Exitus grubunda tedavi sonrası CRP, PCT ve WBC değerlerinde daha az yanıt saptandı. Hastaların antimikrobiyal tedavi sonrası PCT ve WBC değerleri başlangıca göre daha düşük bulunurken, CRP için anlamlı yanıt saptanmadı. Sonuç: Lokal patojenlerin ve bu patojenlerin direnç profilinin farkında olunması, enfeksiyon düşünülen hastalarda altta yatan komorbid durumlar gözetilerek tedavi düzenlenmesi ve biyobelirteçlerin enfeksiyon tanı ve seyrinde kullanılarak kişiselleştirilmiş antimikrobiyal tedavi uygulama imkanlarının sağlanması ile uygunsuz antimikrobiyal tedavi riski azaltılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Infections are one of the main causes of death in intensive care units. In our study, we aimed to determine the prevalence of infectious diseases in patients requiring admission to the ICU, to evaluate the relationship between the adequacy of empirical antimicrobial therapy and clinical outcomes, to determine the incidence and causes of inappropriate empirical antimicrobial therapy, the predictive values of APACHE II, SAPS II and SOFA scores, and the diagnostic accuracy of biomarkers. Materials and Methods: The study, which was planned retrospectively, included 195 patients older than 18 years of age who were hospitalized in the anesthesia intensive care unit with the diagnosis of infection between March 1, 2020 and March 1, 2021. Results: While the incidence of inappropriate antimicrobial regimen was 47 %, the most important reason was found to be resistance. If the empirically initiated regimen was appropriate, the response to treatment was better and the length of stay in the intensive care unit was shorter. APACHE II, SAPS II and SOFA were higher in the patient group who did not respond to the treatment on the 3rd day. Again, all of the mean scores were higher in the patient group who died. It was observed that the initial CRP and PCT values of the patients were higher in the exitus patient group. There was less response in CRP, PCT and WBC values after treatment in the exitus group. While the PCT and WBC values of the patients were found to be lower after antimicrobial treatment than at the beginning, no significant response was detected for CRP. Conclusion: We think that the risk of inappropriate antimicrobial therapy can be reduced by being aware of local pathogens and the resistance profile of these pathogens, arranging treatment by considering the underlying comorbid conditions in patients with suspected infection, and providing personalized antimicrobial treatment by using biomarkers in the diagnosis and course of infection.