Sepsis tanısı ile erişkin yoğun bakım ünitesine kabul edilen hastalarda ilk 24 saatte bakılan CRP/albümin oranının ve laktat değerinin mortalite ile ilişkisi
The relationship between CRP/albumin ratio and lactate values assessed in the first 24 hours with mortality in patients admitted to the adult intensive care unit with a diagnosis of sepsis.
  1. Tez No: 845764
  2. Yazar: İZZETTİN ÇAĞDAŞ TACAR
  3. Danışmanlar: DR. GÜLŞEN BOSNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: C-reaktif protein (CRP) ve albümin inflamasyon sırasında birbirine zıt modeller sergilerler. İnflamasyonun güçlü bir tetikleyicisi olan enfeksiyon varlığında, bu iki parametrenin birbirine oranı ile elde edilen CRP/albümin oranı postoperatif cerrahi hastalarında ve birçok inflamatuar hastalıkların takibinde kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde, sepsiste mortalitenin önemli bir nedeni olan septik şoku tanımlamada kullandığımız laktat seviyeleri de birçok kritik olan ve olmayan hastalık takibi için kullanıldığı bilinmektedir. Biz bu çalışmada hem CRP/albümin oranı hem de laktat değerleri kullanarak sepsis hastalarında mortalite tahmini yapmayı amaçladık. Yöntem: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği erişkin yoğun bakım ünitesinde 2020-2022 tarihleri arasında tedavi görmüş olan 100 sepsis hastasının dosyası retrospektif olarak tarandı. Yoğun bakım ünitesine kabul edilişlerinin ilk 24 saatindeki CRP/albümin oranını ve laktat değerleri alındı. Ayrıca hastaların SOFA skorlarını hesaplamak üzere gerekli olan parametreler toplanarak tek tek SOFA skorları hesaplandı. Elde edilen verilerin mortalite tahmini açısından istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığına bakıldı. Bulgular: Eksitus olan ve olmayan hastaların ayrımında CRP/albümin oranının anlamlı [Eğri altı alan 0.712 (0.600-0.824)] etkinliği gözlenmiştir. Eksitus olan ve olmayan hastaların ayrımında CRP/albümin oranı 4.3 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.700 (0.591-0.808)] etkinliği gözlenmiştir. CRP/albümin oranı 4.3 cut off değerinde eksitus olan ve olmayan hastaları ayırmada duyarlılık %64,2, pozitif kestirim %84,3, özgüllük %75,8, negatif kestirim %51'di. Eksitus olan ve olmayan hastaların ayrımında laktat değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.735 (0.628-0.841)] etkinliği gözlenmiştir. Eksitus olan ve olmayan hastaların ayrımında laktat 2.27 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.692 (0.583-0.802)] etkinliği gözlenmiştir. Laktat 2.27 cut off değerinde eksitus olan ve olmayan hastaları ayırmada duyarlılık %62,7, pozitif kestirim %84, özgüllük % 75.8, negatif kestirim % 50.0 dı.
Özet (Çeviri)
Objectives: C-reactive protein (CRP) and albumin exhibit opposing patterns during inflammation. In the presence of infection, which is a strong trigger of inflammation, the CRP/albumin ratio obtained by the ratio of these two parameters is used in postoperative surgery patients and in the follow-up of many inflammatory diseases. Likewise, it is known that the lactate levels we use to define septic shock, which is an important cause of mortality in sepsis, are also used to follow-up many critical and non-critical diseases. In this study, we aimed to predict mortality in sepsis patients using both CRP/albumin ratio and lactate levels. Methods: The files of 100 sepsis patients who were treated in the adult intensive care unit of the Anesthesiology and Reanimation Clinic between 2020 and 2022 were retrospectively scanned. CRP/albumin ratio and lactate values in the first 24 hours of admission to the intensive care unit were taken. In addition, the parameters required to calculate the SOFA scores of the patients were collected and their SOFA scores were calculated one by one. It was checked whether the data obtained was statistically significant in terms of mortality prediction. Materials: A significant effect of CRP/albumin ratio [Area under the curve 0.712 (0.600-0.824)] was observed in distinguishing between patients with and without exitus. A significant effectiveness of the cut-off value of CRP/albumin ratio 4.3 [Area under the curve 0.700 (0.591-0.808)] was observed in distinguishing between patients with and without exitus. At the CRP/albumin ratio cut-off value of 4.3, the sensitivity in distinguishing patients with and without exitus was 64.2%, positive prediction was 84.3%, specificity was 75.8%, and negative prediction was 51%. A significant effectiveness of lactate value [Area under the curve 0.735 (0.628-0.841)] was observed in distinguishing between patients with and without exitus. A significant effectiveness of the lactate cut-off value of 2.27 [Area under the curve 0.692 (0.583-0.802)] was observed in distinguishing between patients with and without exitus. At the lactate cut-off value of 2.27, the sensitivity in distinguishing patients with and without exitus was 62.7%, positive prediction was 84%, specificity was 75.8%, and negative prediction was 50.0%.