Orta Çağ Avrupası'nda kilisenin heretiklerle mücadelesi: Katharlar örneği
The conflict of the church with the heretics in Medieval Europe: The case of the Cathars
  1. Tez No: 749188
  2. Yazar: DERYA ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Katharizm XII. yüzyılda Oksitanya olarak da bilinen Languedoc bölgesinde Güney Fransa'da ortaya çıkmış ve Katolik Kilisesi tarafından Heretik ilan edilmiştir. Bu bölgenin siyasi, dini ve sosyokültürel yapısı Katharizm'in hızla büyüyüp yayılmasına olanak sağladı. Kilise, kendi otoritesi için tehdit unsuru olarak görmeye başladığı Katharlara yönelik ilk etapta vaazlar yoluyla önlem alıp caydırıcılık sağlamasını ummuşsa da istediği sonucu alamadı. Ardından Papa III. Innocent (1198-1216), bölgeye göndermiş olduğu elçi Castelnau'lu Peter'in öldürülmesi üzerine harekete geçerek tıpkı Müslümanlar üzerine düzenlendiği gibi onlara karşı bir Haçlı Seferi düzenlenmesi çağrısında bulundu. Böylece Hristiyanlar bu sefer kendi dindaşlarına yönelik bir Haçlı Seferi düzenliyor olacaklardı. Dönemin ileri gelenlerinin de yönlendirmesiyle komutan seçilen Simon de Montfort liderliğinde büyük bir kıyım gerçekleşti. Fransa Kralı VIII. Louis'in (1223- 1226) yeni bir Haçlı Seferi amacıyla Languedoc'a yönelmesiyle Haçlılar tekrar birçok yeri kanlı mücadeleler sonunda ele geçirdiler. Katolik Kilisesi, Katharların önünü kesemediği için özel bir mahkeme oluşturdu. Dönemin din adamlarının yetersizliği ve heretiklerin sorgulanışı ile beraber tüm bu süreci devralacak özel bir ekibe ihtiyaç duyuldu. Sorgulama, soruşturma ve işkence yöntemleri ile korku salan ve Katharizm hareketinin kökünü kazıyan bu mahkemeler Engizisyon olarak adlandırılmaktadır. Etkisi kanıtlanmış olan bu mahkeme biçimi İspanya, İtalya, Almanya gibi bölgelerde ve sonraki yıllarda da uzun süre devam etti.
Özet (Çeviri)
Catharism emerged in the 7th century in southern France in the Languedoc region, also known as Occitania, and was declared heresy by the Catholic Church. The political, religious and socio-cultural structure of this region allowed for the rapid growth and spread of Catharism. Although the Church at first hoped to take deterrent action by preaching against the Cathars, whom it began to see as a threat to its own authority, it was unable to achieve the desired success. Then came Pope III. Innocent (1198-1216), reacting to the murder of Peter of Castelnau, the envoy he had sent to the region, called for a crusade against the Cathars, just as was done against the Muslims. So this time the Christians would organize a crusade against their co-religionists. Under the leadership of Simon de Montfort, who was elected commander with the support of personalities of the time, a great slaughter took place. King of France VIII. When Louis left for a new crusade to Languedoc, the crusaders again conquered many places after bloody battles. Despite the wars and massacres, the Catholic Church, unable to stop the Cathars, created a special court to solve the problem. Given the inadequacy of the clergy at the time and the questioning of the heretics, a special team was needed to handle the entire process. These courts, which instilled fear and eradicated the Cathar movement with methods of persecution, investigation and torture, are known as the Inquisition. This form of jurisdiction, whose effect was proven after the Cathars, continued for a long time in regions such as Spain, Italy, Germany.