Pilonidal sinüslü hastaların somatotip ve vücut kompozisyonlarının belirlenmesi
Determination of somatotype and body compositions of patients with pilonidal sinus
- Tez No: 749189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı pilonidal sinüs (PS)'lü hastaların somatotip ve vücut kompozisyonları belirlemek ve hangi vücut yapısına sahip bireylerde daha sık görüldüğünü saptamaktır. Çalışmaya PS tanısı alan 80 erkek hasta dahil edildi. Heath-Carter yöntemi kullanılarak somatotipleri hesaplamak için PS'li hastalardan 10 antropometrik ölçüm alındı. PS'li hastaların orifis sayısı, günlük oturma süresi, yağ oranı, kas oranı, kemik kütlesi, hastanede kalış süre (HKS)'si ve hastalık süresi kaydedildi. Bu çalışmada santral somatotipinden 9 hasta (medyan: 28 yaş), endomorfik mezomorf 47 hasta (medyan: 35 yaş), mezomorf endomorf 13 hasta (medyan: 27 yaş), mezomorfik endomorf 11 hasta (medyan: 32 yaş) tespit edildi. Yapılan Kruskall Wallis H testi sonucuna göre kilo, vücut kitle indeksi (vki), somatotip hesaplamak için yapılan antropometrik ölçümlerin, somatotip bileşenlerinin ve kas oranı'nın somatotipler arasında istatistiksel olarak anlamlı farka sahip olduğu (p0,05) belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the somatotype and body compositions of patients with pilonidal sinus (PS) and to determine in which body structure pilonidal sinus is more common. 80 male patients diagnosed with PS were included in the study. 10 anthropometric measurements taken from patients with PS were taken to calculate somatotypes by using Heath-Carter method. Number of orifices, daily sitting time, fat ratio, muscle ratio, bone mass, length of hospital stay (LHS) and disease duration of patients with PS were recorded. 9 patients with central somatotype (median: 28 years), 47 endomorphic mesomorph patients (median: 35 years), 13 mesomorph endomorph patients (median: 27 years), 11 mesomorphic endomorph patients (median: 32 years) were found in the study. According to the Kruskall Wallis H test results, statistically significant differences were found between somatotypes in terms of weight, BMI, anthropometric measurements for calculating somatotype, somatotype components and muscle rate (p0,05).