Sıçan alt ekstremite iskemi reprfüzyon modelinde MESNA (2-merkapto-etan-sülfonat)'nın etkileri
The effects of MESNA (2-merkapto-ethane-sulfonate) on the rat lower extremity ichemia reprusion model
- Tez No: 749191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ERBATUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Plastik cerrahide flep cerrahisi, ekstremitelerde kısmi veya tam kopmalar sonrası replantasyonlar, transplantasyonlar güncel pratikte yoğun uğraş verilen alanlardır. Bu tür cerrahilerin başarı oranı iskemi/reperfüzyon(İ/R) hasarı ile yakından ilişkilidir. Farklı dokularda, iskemi reperfüzyon hasarını azaltmaya yönelik bir çok endojen ve eksojen madde araştırılmış ve araştırılmaya devam edilmektedir. Ancak halen İ/R hasarını tamamen engelleyen farmakolojik ajan bulunamamıştır. 2- merkaptoetan sodyum sülfonat(MESNA) iyofosfamid ve siklofosfamid gibi kemoterapötik ajanlara bağlı gelişen hemorajik sistit tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Farklı deneysel çalışmalarda, akciğer, böbrek, over, barsakta İ/R hasarına karşı koruyucu etkileri denesel olarak gösterilmiştir. Ancak alt ekstremite ve iskelet kasında iskemi reperfüzyon hasarı üzerine herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bir çok organda İ/R hasarı üzerine olumlu etkileri göserilen Mesna'nın, alt ekstremite İ/R hasarına olumlu etkileri olabileceği hipoteziyle bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda herbir grup 8 adet rattan oluşmak üzere 24 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat kullanıldı. Gruplar, kontrol grubu, İ/R grubu ve İ/R + Mesna olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. Diğer iki gruba sağ ekstremite trochanter majusun proksimalinden turnike ile 4 saat iskemi ve 4 saat reperfüzyon ugulandı. İ/R grubuna iskemiden 15 dk ve reperfüzyon anında serum fizyolojik, İ/R+Mesna grubuna ise aynı zamanlarda Mesna 150mg/kg/doz'dan intraperitoneal olarak uygulandı. I/R tamamlandıktan denekler derin anestezi altında intrakardiyak kan alınarak sakrifiye edildi. Daha sonra tüm ratların sağ taraf gastrokinemius kaslarından histopatolojik ve biyokimyasal inceleme için doku örneği alındı.
Özet (Çeviri)
In plastic surgery, flap surgery, replantations after partial or complete ruptures in the extremities, and transplantations are areas of intense concern in current practice. The success rate of such surgeries is closely related to ischemia/reperfusion (I/R) injury. Many endogenous and exogenous substances have been investigated and continue to be investigated to reduce ischemia-reperfusion injury in different tissues. However, there is still no pharmacological agent that completely prevents I/R damage. 2-mercaptoethane sodium sulfonate (MESNA) is a drug used in the treatment of hemorrhagic cystitis due to chemotherapeutic agents such as iophosphamide and cyclophosphamide. In different experimental studies, its protective effects against I/R damage in the lung, kidney, ovary, and intestine have been experimentally demonstrated. However, there are no studies on ischemia-reperfusion injury in lower extremity and skeletal muscle. This study was planned with the hypothesis that Mesna, which has shown positive effects on I/R damage in many organs, may have positive effects on lower extremity I/R damage. Materials and Methods: In our study, 24 male Sprague Dawley rats, each group consisting of 8 rats, were used. The groups were divided into three groups as control group, I/R group and I/R + Mesna group. No procedure was applied to the control group. In the other two groups, 4 hours of ischemia and 4 hours of reperfusion was applied with a tourniquet from the proximal of the right extremity trochanter majus. In the I/R group, physiological saline was administered for 15 minutes after ischemia and at the time of reperfusion, and 150mg/kg/dose Mesna was administered intraperitoneally to the I/R+Mesna group at the same time. After I/R was completed, the subjects were sacrificed by taking intracardiac blood under deep anesthesia. Tissue samples were then taken from the right gastrocnemius muscles of all rats for histopathological and biochemical examination.