Hemşirelik öğrencilerinin cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileşme uygulamalarına ilişkin yaklaşımlarının belirlenmesi
Determining the approaches of nursing students to enhanced recovery practices after surgery
- Tez No: 749190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL VATANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinin ameliyat sonrası hızlandırılmış iyileşme uygulamalarına ilişkin yaklaşımlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup, Kasım 2021 – Mart 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde okuyan 199 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, COVİD-19 pandemi kurallarına uyarak,“Cerrahi Sonrası Hızlandırılmış İyileşme Uygulamalarına İlişkin Yaklaşımlar Anketi”kullanılarak Google Formlar üzerinde toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 24 istatistik paket programında yapılmıştır. Verileri değerlendirmek için ortalamalar, yüzdelik dağılımlar, Mann-Whitney U, Ki-Kare testleri ve çapraz tablolar kullanılmıştır. Katılımcıların %76,9'u (n=153) kadın, %62,3'ün (n=124) genel akademik not ortalaması 3,00-4,00 arası, %78,4'ü (n=156) Nitelikli Liseden mezunu olduğu belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan anket sorularının genel doğru yanıtlanma düzeyi %62,17 olarak belirlenmiştir. Genel akademik not ortalaması yüksek olan ve Fen/Anadolu lisesinden mezun olan öğrencilerin doğru cevap ortalamasının daha yüksek olduğu görülmüştür. En yüksek bilinirliğe sahip olan sorular“Erken Mobilizasyon”ve“Ağrı Yönetimi”bileşenlere ait, en düşük bilinirliğe sahip olan sorular ise“Sonda ve Dren Kullanımı”,“Erken Mobilizasyon”ve“Hipotermi”bileşenlere ait olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların cinsiyet, genel akademik not ortalaması ve okudukları lise grupları ile cevapların ERAS'a uyumlu olması ve olmaması arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak hemşirelik öğrencilerinin cevapları ERAS uygulamalarına uygunluğu orta düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Hemşire öğrencilerin kanıta dayalı uygulamalarla ilgili farkındalığını oluşturmak için, ders programı dışında farklı etkinliklerin/programların yürütülmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the approaches of nursing students to enhanced recovery applications after surgery. This descriptive and cross-sectional research has been conducted between November 2021 and March 2022. The study has been carried out with 199 students studying at Bursa Uludağ University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. Data of the study, to be in accordance with the COVID-19 pandemic rules has been collected via Google Forms, by using the“Approaches to Enhanced Recovery Practices After Surgery Survey”. Statistical analysis of the data has been done using SPSS 24 statistical package program. Means, percentile distributions, Mann-Whitney U, Chi-Square tests and crosstabs were used to evaluate the data. 76.9% (n=153) of the participants were found to be female, 62.3% (n=124) of participants have been found to have a grade point average (GPA) between 3.00-4.00 and 78.4% (n=156) of participants have been graduated from Qualified high schools. The general correct answer level of the survey questions used in the study was determined as 62.17%. It has been observed that students who have a high GPA and have been graduated from Qualified high schools have a higher correct answer average. It was determined that the questions with the highest awareness were part of“Early Mobilization”and“Pain Management”ERAS components, while the questions with the lowest awareness were part of“Catheter and Drain Use”,“Early Mobilization”and“Hypothermia”elements. A statistically significant relationship was found between the participants' gender, general academic grade point average and high school groups, and whether their answers were compatible with ERAS or not. As a result, it was determined that the answers of the nursing students were at a slightly high level in accordance with ERAS applications. In order to raise awareness of nurse students about evidence-based practices, we recommend the implementation of different activities/programmes outside the curriculum.