Broiler piliçlerde probiyotik ile zencefil (zingiber officinale) ilavesinin besi performansı, viral aşılara karşı immun yanıt ve gen ekspresyonları üzerine etkisi
Effect of probiotic and ginger (zingiber officinale) supplementation on performance, immune response against viral vaccines and gene expressions in broiler chickens
- Tez No: 749198
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BOZKAYA, PROF. DR. MEHMET OSMAN ATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, broiler rasyonlarına probiyotik ve zencefil ilavesinin besi performansı, viral aşılara karşı immun yanıt, kan parametreleri ile TLR3, TLR4 ve TLR7 gen ekspresyonları üzerini etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada hayvan materyali olarak 396 adet Ross 308 erkek ve dişi etlik civcivler kullanılmıştır. Civcivler her biri 11 hayvandan oluşan 6 tekerrürlü 6 gruba ayrılmıştır. Çalışma gruplarının rasyonları kontrol, %0.3 zencefil, %0.6 zencefil, %0.05 probiyotik, %0.05probiyotik+%0.3zencefil, %0.05probiyotik+%0.6zencefil ilave edilerek hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada deneme başlangıcından deneme sonuna kadar % 0.05 probiyotik ilavesinin canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışını arttırdığı, yemden yararlanma oranını iyileştirdiği, belirlenmiştir. Probiyotik ilavesinin serum albümin, ürik asit, ALP, trigliserit değerini düşürdüğü, total kolesterol, HDL, LDL ve VLDL kolesterol değerlerini yükselttiği belirlenmiştir. Diğer taraftan probiyotik katkısının oksidatif stres parametrelerinden TAS değerini arttırırken TOS değerini azalttığı, OSİ değerlerini ise etkilemediği belirlenmiştir. Probiyotik ilave edilen gruplarda enfeksiyöz bronşitis ve gumboro aşılaması sonucunda oluşan antikor düzeylerinde artış tespit edilirken, TLR3, TLR4 ve TLR7 gen ekspresyonları bakımından gruplar arasında fark görülmemiştir. Zencefil ilavesinin (%0.3 veya %0.6) canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma oranı üzerine etkisinin olmadığı, yem tüketimini, kesim ağırlığını ve kalp ağırlık yüzdesini düşürdüğü belirlenmiştir. Diğer taraftan zencefil ilavesinin serum albümin, ALP, HDL, LDL ve VLDL kolesterol değerlerini arttırdığı, trigliserit değerini azalttığı, %0.3 zencefil katkısının total kolesterolü düşürdüğü, %0.6 zencefil katkısının ise arttırdığı ayrıca %0.6 zencefil katkısının ürik asit değerini düşürdüğü belirlenmiştir. Zencefil katkı maddesinin artışına paralel olarak TAS değeri artarken TOS ve OSİ değerinde azalma gözlenmiştir. Zencefil ilavesi newcastle, enfeksiyöz bronşitis ve gumboro hastalığına karşı aşılama sonucunda oluşan antikor düzeylerini ve timus TLR3, TLR4 ve TLR7 gen ekspresyonlarını etkilemediği belirlenmiştir. Rasyona %0.05probiyotık+%0.3zencefil katkısı ile %0.05probiyotık+%0.6zencefil kombinasyonu ilavesinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışını arttırdığı, yem tüketimini düşürdüğü ancak yemden yararlanma oranı, karkas parametreleri ve iç organ ağırlıkları üzerine etkisi olmadığı belirlenmiştir. %0.05probiyotik+%0.3zencefil ile %0.05probiyotik+%0.6zencefil ilavesinin olduğu gruplarda zencefil katkı maddesinin artışına paralel olarak albümin, ALP, Total kolesterol, HDL, LDL ve VLDL değerinin arttığı, ürik asit ve trigliserit değerinin düştüğü belirlenmiştir. Probiyotik ve zencefilin kombine halde ilavesinin oksidatif stres parametrelerinden TAS, TOS ve OSİ değerleri üzerine etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Rasyona %0.05probiyotik+%0.3zencefil ilavesi TLR7 gen ekspresyon düzeyini düşürmüştür. Ayrıca probiyotik ve zencefilin kombine halde ilavesi newcastle, enfeksiyöz bronşitis ve gumboro hastalığına karşı aşılama sonucunda oluşan antikor düzeyleri üzerine etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak broiler rasyonlarına %0.05 probiyotik ilavesinin besi performansını iyileştirdiği, biyokimyasal kan parametreleri üzerine olumlu etkisi olduğu, IBV ve IBDV hastalığına karşı aşılama sonucunda antikor düzeylerinde artışlar meydana getirdiği, ekonomik ve uygulanabilir olması nedeniyle önerilebileceği ayrıca zencefil katkı maddesinin oksidatif stres parametreleri üzerine olumlu etkisi olması dolayısıyla broiler rasyonlarında kullanımının önerilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of probiotic and ginger supplementation on broiler diets on growth performance, immune response to viral vaccines, blood parameters and TLR3, TLR4 and TLR7 gene expressions. In the research, 396 Ross 308 male and female broiler chickens were used as animal material. The chicks were divided into 6 groups with 6 replicates each containing 11 animals. The rations of the study groups were prepared by adding control, 0.3% ginger, 0.6% ginger, 0.05% probiotic, 0.05%probiotic+0.3%ginger, 0.05%probiotic+0.6% ginger. In the study, it was determined that 0.05% probiotic supplementation from the beginning of the trial to the end of the trial increased the live weight and live weight gain, and improved the feed conversion ratio. It was determined that probiotic supplementation decreased serum albumin, uric acid, ALP, triglyceride values and increased total cholesterol, HDL, LDL and VLDL cholesterol values. On the other hand, it was determined that while the probiotic additive increased the TAS value, one of the oxidative stress parameters, it decreased the TOS value and did not affect the OSI values. While there was an increase in antibody levels as a result of ınfectious bronchitis and gumboro vaccination in groups supplemented with probiotics, no difference was observed between the groups in terms of TLR3, TLR4 and TLR7 gene expressions. It was determined that the addition of ginger (0.3% or 0%) had no effect on body weight, body weight gain and feed conversion ratio, but reduced feed consumption, slaughter weight and heart weight percentage. On the other hand, it was determined that ginger supplementation increased serum albumin, ALP, HDL, LDL and VLDL cholesterol values, decreased triglyceride value, 0.3% ginger supplement decreased total cholesterol, 0.6% ginger supplement increased and 0.6% ginger supplement decreased uric acid value. Parallel to the increase in ginger additive, TAS value increased, while TOS and OSI values decreased. It was determined that the addition of ginger did not affect the antibody levels and thymus TLR3, TLR4 and TLR7 gene expressions resulting from vaccination against newcastle, ınfectious bronchitis and gumboro disease. Moreover; The addition of 0.3% and 0.6% ginger additive was determined. It was determined that the addition of 0.05%probiotic+0.3%ginger and 0.05% probiotic+0.6%ginger combination to the ration increased body weight, body weight gain, decreased feed consumption, but had no effect on feed conversion ratio, carcass parameters and visceral weights. It was determined that albumin, ALP, Total cholesterol, HDL, LDL and VLDL values increased and uric acid and triglyceride values decreased in parallel with the increase in ginger additive in the groups with 0.05%probiotic+0.3%ginger and 0.05%probiotic+0.6%ginger addition. It was determined that the combined addition of probiotic ginger had no effect on TAS, TOS and OSI values, which are oxidative stress parameters. Addition of 0.05%probiotic+0.3%ginger to the ration decreased TLR7 gene expression level. In addition, it was determined that the combined addition of probiotic and ginger did not have an effect on the antibody levels formed as a result of vaccination against newcastle, ınfectious bronchitis and gumboro disease. As a result, it was found that the addition of 0.05% probiotics to broiler rations improved the growth performance and had a positive effect on biochemical blood parameters. It has been concluded that vaccination against IBV and IBDV causes increases in antibody levels, can be recommended because it is economical and applicable, and ginger additive can be recommended for use in broiler rations due to its positive effect on oxidative stress parameters.