Biochemical assessment of the pathophysiology of liver cancer
Karaciğer kanserinin patofizyolojisinin biyokimyasal değerlendirmesi
  1. Tez No: 749211
  2. Yazar: HADI BADR HASAN MASAOODI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED ASSAD SALEH ALKAB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
HCC ve karaciğer sirozundan mustarip hastalar, hücre yapısında ve metabolik problemlerde önemli değişiklikler gösterirler. 2021-2022'deki bu çalışmanın bir sonucu olarak, araştırmacılar bu insanların lipid metabolizmalarının, mikro besinlerin ve kimyasal testlerinin birbirinden nasıl değiştiğini ve bunun karaciğer rahatsızlıklarından nasıl değiştiğini inceleyebildiler. Kerbela'da 55 sağlıklı, 14 karaciğer kanserli, 53 sirozlu ve viral hepatitli 16 hasta üzerinde yapılan bir denemede anlaşmaya varıldı. Ayrıca 55 kişilik bir kontrol grubu da dahil edildi. Viral siroz ve karaciğer kanseri ile hastaların metabolik beslenme profilleri değişmiştir, trigliserit seviyelerinde, kolesterol seviyelerinde, protein seviyelerinde ve özellikle demir seviyelerinde (ferritin) büyük anormallikler olmuştur. Ek bir ölçüm, belirlenen hematokrit seviyesidir. Araştırmacılar, hepatoselüler karsinom (HCC) olup olmadığına bakılmaksızın sirozlu hastaların sirozu olmayanlara göre C, L ve D lipid biyokimyasal belirteçlerinin daha yüksek seviyelerine sahip olduğunu düşünüyorlar. Bu grupta viral hepatitlerin varlığından lipid metabolizması etkilenir. Diğer çalışmalar, siroz, hepatoselüler karsinom, yetersiz beslenme ve hepatit C virüsü gibi karaciğerin birçok patolojisi arasında önemli bir bağlantı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Patients afflicted with HCC and cirrhosis of the liver show substantial changes in cell structure and metabolic problems. As a consequence of this study in 2021-2022, researchers were able to examine how these people' lipid metabolisms, micronutrients and chemical tests varied from one other and how this changed from their liver ailment. Agreement has been reached on a trial in Karbala with 55 healthy individuals, 14 patients with liver cancer and 53 with liver cirrhosis as well as 16 patients infected with viral hepatitis. A control group of 55 patients was also included. With viral cirrhosis and liver cancer, the metabolic nutritional profiles of patients have been changed, with major anomalies in triglyceride levels, cholesterol levels, protein levels, and iron levels in particular (ferritin). An additional metric is the hematocrit level, which is determined. Researchers think that patients with cirrhosis, regardless of whether they had hepatocellular carcinoma (HCC), had greater levels of the lipid biochemical markers C, L, and D than those without cirrhosis. Lipid metabolism is affected by the presence of viral hepatitis in this group. Other studies have shown a substantial connection between many pathologies of the liver, such as cirrhosis, hepatocellular carcinoma, malnutrition, and the hepatitis C virus.