Yetişkin bireylerin Akdeniz diyeti uyumluluk durumu ile depresyon, anksiyete ve stres durumları arasındaki ilişkisi
The relationship between Mediterranean diet adherence and depression, anxiety and stress status of adult individuals
- Tez No: 749223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada yetişkin bireylerin Akdeniz Diyeti uyumluluk durumlarının depresyon, anksiyete ve stres durumları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul'da yaşayan, 19-65 yaş arası 305 (194 kadın, 111 erkek) gönüllü birey ile yürütülmüştür. Katılımcılara uygulanan anket formunun ilk bölümünde katılımcıya ait sosyodemografik bilgiler ve ikinci bölümünde ise genel sağlık durumunu ve antropometrik ölçümler değerlendirilmiştir. Beslenme durumlarını saptamak adına ise besin tüketim sıklığı anketi, depresyon, stres ve anksiyete durumlarını değerlendirebilmek için Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21), Akdeniz diyeti bağlılık durumunu değerlendirebilmek için Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of Mediterranean Diet Adherence on depression, anxiety and stress conditions of adult individuals. The research was carried out with 305 (194 women, 111 men) participants who were between 19-65 years of age and living in Istanbul. The first part of the questionnaire applied to the participants contains sociodemographic information about the participant and the second part contains information about evaluating the general health status and anthropometric measurements. In order to determine the nutritional status, the frequency of food consumption questionnaire, Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-21) to evaluate depression, stress and anxiety conditions, Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) to evaluate Mediterranean diet adherence status were applied.