Diyabetik hastalarda sigara içimi vevücut kitle indeksinin aortikdistensibilite ve strain üzerine etkisi
The effect of smoking and body mass index on aortic distensibility and strain in diabetic patients
- Tez No: 749277
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI MEHMET SÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Diyabetes Mellitus; insülin hormon sekresyonunun ve /veya insulin etkisinin mutlak ve göreceli azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan kronik hiperglisemik bir grup metabolizma hastalığıdır. Tip 2 diyabette ölümlerin en sık sebebi kardiyovasküler hastalıklardır (26,27). Diyabette ateroskeroz patolojisi non-diyabetik insanlar ile benzerdir. Ancak can alıcı nokta, diyabete ateroskleroz daha erken ve hızlı gelişir ve çok daha şiddetlidir(4-12). Damar değişikliklerinin erken saptanması aterosklerozun klinik komplikasyonlarının gelişme riski yüksek hasta grubunu tespit etmeye yarar. Asemptomatik aterosklerotik lezyonların tespitinde damar sertliği erken belirteç olarak kullanılmaktadır. Damar sertliğinin artması aterosklerozun başlamasına ve ilerlemesine yol acmaktadır (73,74). Damar sertliği; yaş, hipertansiyon, ateroskleroz, cinsiyet, diyabet, hiperlipidemi gibi bircok kardiyovaskuler risk faktoruyle ilişkilidir (77,78). Aterosklerozun bir göstergesi olan aortik sertlik artışı kardiyovasküler mortalite ve morbitenin erken bir belirteci olarak kullanılmaktadır (75). Aortun mekanik ozellikleri non-invaziv olarak ekokardiyografiyle gosterilebilmektedir. Aort elastisitesi parametreleri olarak aortik strain ve distensibilite kullanılmaktadır. Bu çalışmada diyabetik hastalarda ve normal popülasyonda, metabolik durumun, BMI'in, sigaranın, HT'un arteryel sertlik üzerine olan etkisi non-invazif olarak ekokardiyografik yöntemle araştırılmıştır. Bu calışmada Diyabetes Mellitus'lu 38 hasta alınmıştır. Diyabeti ve ek bir hastalığı olmayan 49 kontrol grubu çalışmaya ilave edildi. Çalışmaya alınan toplam 87 olgunun %65,5'i (n=57) kadın, %34,5'i (n=30) erkek idi. Olguların yaşları 34 ile 75 yıl arasında değişmekte olup, ortalama 53,09±9,63 yıldır. Olguların BMI ölçümleri 20,83 ile 48,07 kg/cm2 arasında değişmekte olup, ortalama 31,52±5,71 kg/cm2 'dir. Olguların %56,3'ünde (n=49) diyabet görülmezken, %43,7'sinde (n=38) diyabet görülmektedir. Olguların %56,3'ünde (n=49) sigara kullanımı görülmezken, %43,7'sinde (n=38) sigara kullanımı görülmektedir. Olguların %55,2'sinde (n=48) hipertansiyon, %40,2'sinde (n=35) hiperlipidemi ve %1,1'inde (n=1) kroner arter görülmektedir. Aortun elastik özelliklerini değerlendirmek için transtorasik ekokardiyografiyle aortun sistolik ve diyastolik çapları ölçüldü. Her iki grubtada aortik elastik özellikleri ekokardiyografik değerlendirme ile saptandı.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus; It is a chronic hyperglycemic group of metabolic diseases that cause disorders in carbohydrate, protein and fat metabolism as a result of absolute and relative insufficiency of insulin hormone secretion and/or insulin effect. The most common cause of death in type 2 diabetes is cardiovascular diseases (26,27). The pathology of atherosclerosis in diabetes is similar to that of non-diabetic people. However, the crucial point is that atherosclerosis to diabetes develops earlier and faster and is much more severe(4-12). Early detection of vascular changes helps to identify the patient group at high risk of developing clinical complications of atherosclerosis. Atherosclerosis is used as an early marker in the detection of asymptomatic atherosclerotic lesions. Increasing atherosclerosis leads to the initiation and progression of atherosclerosis (73,74). Arteriosclerosis; It is associated with many cardiovascular risk factors such as age, hypertension, atherosclerosis, gender, diabetes, and hyperlipidemia (77,78). Increased aortic stiffness, which is an indicator of atherosclerosis, is used as an early indicator of cardiovascular mortality and morbidity (75). The mechanical properties of the aorta can be demonstrated non-invasively by echocardiography. Aortic strain and distensibility are used as parameters of aortic elasticity. In this study, the effects of metabolic status, BMI, smoking, HT on arterial stiffness were investigated non-invasively by echocardiographic method in diabetic patients and normal population. In this study, 38 patients with Diabetes Mellitus were included. Forty-nine control groups without diabetes or any additional disease were added to the study. Of the 87 patients included in the study, 65.5% (n=57) were female and 34.5% (n=30) were male. The ages of the cases ranged from 34 to 75 years, with a mean of 53.09±9.63 years. BMI measurements of the cases ranged from 20.83 to 48.07 kg/cm2, with an average of 31.52±5.71 kg/cm2. While diabetes is not observed in 56.3% (n=49) of the cases, diabetes is observed in 43.7% (n=38). While smoking was not observed in 56.3% (n=49) of the cases, smoking was observed in 43.7% (n=38) of the cases. Hypertension is seen in 55.2% (n=48) of the cases, hyperlipidemia in 40.2% (n=35) and coronary artery in 1.1% (n=1). To evaluate the elastic properties of the aorta, systolic and diastolic diameters of the aorta were measured by transthoracic echocardiography. In both groups, aortic elastic properties were determined by echocardiographic evaluation.