II.tip süperiletkenlerin alternatif akım (AC) duygunluk özellikleri
Alternating current (AC) susceptibility properties of type II superconductors
  1. Tez No: 749278
  2. Yazar: MUTLU ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada amaçlanan, II. tip süperiletkenlerin manyetik özelliklerinin incelenerek; süperiletken materyallerin teknoloji kullanımında akıma karşı gösterdiği tepkilerin öğrenilmesidir. II. tip süper iletkenlerin duygunluk özellikleri üzerinde yapılan çalışmalar, bunların mikro yapıları hakkında bilgi edinmek için oldukça önemlidir. Bu konu üzerinde birçok bilimsel ekip tarafından birçok çalışma gerçekleştirilmiştir. Farklı süper iletken malzemeler üzerinde yeni metotlar uygulanarak yeni sonuçlar elde edilmekte ve yeni yorumlar ortaya konmaktadır. Bu konuda hazırlanacak olan yeni çalışmalar bu alanda daha geniş kapsamlı bilgiye sahip olunmasını sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında süperiletkenliğin günümüze geliş süreci, bu süreçte bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, süperiletkenlik ile ilgili kavramlar, süperiletkenlik teorileri ve süperiletkenlerin günümüz teknolojisindeki kullanım alanları incelendi. Ayrıca II.tip süperiletkenlerin manyetik alan içerisindeki davranışları, duygunluk ölçümünün nasıl yapılacağı bilgisi verildi. II. tip süperiletkenler için, yüksek kappa yaklaşımı, alt kritik alana yakın girdaplar, üst kritik alanlara yakın girdaplar incelenerek, akım yoğunluğunun ve manyetik alanın değişimi grafikleri üzerinde çalışıldı. Yüksek sıcaklık süperiletkenliğin gelişiminde yaşanan zorluklar neler olduğu belirtildi. Geleceğin teknolojisinde yüksek sıcaklık süperiletkenliğinin hangi alanlarda kullanılabileceğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the magnetic properties of type II superconductors; It is to learn the reactions of superconducting materials against the current in the use of technology. Studies on the susceptibility properties of type II superconductors are very important to obtain information about their microstructure. Many studies have been carried out by many scientific teams on this subject. By applying new methods on different superconducting materials, new results are obtained and new interpretations are presented. New studies to be prepared on this subject will provide more comprehensive information in this field. In this thesis, the development of superconductivity, the studies of scientists in this process, the concepts of superconductivity, superconductivity theories and the usage areas of superconductors in today's technology were examined. In addition, information about the behavior of type II superconductors in a magnetic field and how to measure susceptibility was given. For type II superconductors, high kappa approximation, eddies close to the lower critical area, eddies close to the upper critical areas were examined, and the graphs of the change of current density and magnetic field were studied. The difficulties in the development of high-temperature superconductivity were stated. It is mentioned in which areas high temperature superconductivity can be used in future technology.