Opioid kullanan kanser hastalarında konstipasyonun konfor düzeyine etkisi
The effect of constipation on comfort level in cancer patients using opioids
  1. Tez No: 749288
  2. Yazar: KEZBAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma; opioid kullanan kanser hastalarında görülen konstipasyon şiddetinin konfor düzeyine etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini; Nisan 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Onkoloji Polikliniğine başvuran veya Onkoloji-Palyatif Bakım Kliniği'nde yatarak tedavi gören, opioid kullanan, örnekleme alınma kriterlerine ve Roma IV Opioide Bağlı konstipasyon tanı kriterlerine uyan 106 birey oluşturmuştur. Çalışma verileri; literatür doğrultusunda oluşturulan Birey Tanılama Formu, ECOG Performans Durumu Ölçeği, Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği ve Genel Konfor Ölçeği- Kısa Formu ile toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin %69.8'i kadın, %30,2'si erkek hastalardan oluşmaktadır. Hastaların en fazla oran ile %48,1'i 60-84 yaş grubundadır. Bireylerin %33'ünün ECOG performans ölçek puanı 3 ve %22,6'sının 4 puan'dır. KCÖ toplam puanının 48,16±11,79 olduğu, ölçek alt boyutları ise DT puanı 20,80±5,06, KBT puanı 17,98±4,59, Ağrı puanı 9,37±3,66 olduğu saptanmıştır. Genel Konfor Ölçeği toplam puanının 3,53±0,83, Ölçek alt boyutları ise Ferahlama puanının 3,40±0,89, Rahatlama puanının 3,61±0,92 ve Üstünlük puanının 3,59±0,83 olduğu saptanmıştır. Genel konfor puanı ve konstipasyon ciddiyeti puanı arasında negatif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur (r:-,480 p:,000). Sonuç: Çalışma sonucuna göre; konstipasyon şiddeti arttıkça konfor düzeyinin azaldığı saptanmıştır. Opiod kullanan bireylerde konstipasyon şiddetinin ve konfor düzeyinin düzenli olarak değerlendirilmesi önerilmektedir. Anahtar Kelimeler; Opide bağlı konstipasyon, Konfor, Hemşirelik
Özet (Çeviri)
Aim; This research was planned to examine the effect of the severity of constipation seen in cancer patients that using opioids on the comfort level. Materials and Methods: The sample of the research; It consisted of 106 individuals who applied to Ege University Oncology Outpatient Clinic or were treated in the Oncology-Palliative Care Clinic between April 2021 and June 2021, used opioids, and met the sampling criteria and the diagnosis criteria of Rome IV Opioid-Related Constipation. Study data; Individual Identification Form created in line with the literature, ECOG Performance Status Scale, Constipation Severity Scale and General Comfort Scale-Short Form were collected. Results: 69.8% of the individuals participating in the study were female and 30.2% were male patients. The highest rate of 48.1% of the patients is in the 60-84 age group. The ECOG performance scale score of 33% of the individuals is 3 and 22.6% of them is 4 points. The total score of CSI was 48.16±11.79, the sub-dimensions of the scale were OD score of 20.80±5.06, CI score of 17.98±4.59, and pain score of 9.37±3.66. It was determined that the overall score of the General Comfort Scale was 3.53±0.83, and the sub-dimensions of the Scale were 3.40±0.89, Relaxation score was 3.61±0.92, and Superiority score was 3.59±0.83. A negative and highly significant correlation was found between general comfort score and constipation severity score (r:-.480 p:.000). Conclusion: According to the results of the research; It was found that as the severity of constipation increased, the comfort level decreased. It is recommended to regularly evaluate the severity of constipation and comfort level in individuals using opioids. Keywords; Opioid-Induced Constipation, Comfort, Nursing