Menisküs ramp lezyonlarının manyetik rezonans artrografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of meniscal ramp lesions with magnetic resonance arthrography
- Tez No: 919949
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM UFUK ŞAKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Ortopedi ve Travmatoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Orthopedics and Traumatology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Meniskal ramp lezyon, medial menisküs posterior boynuzu ve kapsül arasındaki ilişkinin bozulması sonucu oluşan ve menisküs posterior boyunuzunun periferik kesimini, menisküsün posterior boynuzunu kapsüle bağlayan meniskokapsüler ve meniskotibial ataçmanların hasarlarını ilgilendiren bir yırtık çeşididir. Artroskopi, ramp lezyon tanısında altın standart olarak bildirilmiştir. Ancak standart artroskopik portallerle bu gizli yırtığa ulaşmak zordur. Bu nedenle preoperatif olarak lezyonun tanınması hastanın tanı ve tedavi planında önemlidir. Biz bu çalışmamızda periferik meniskal yırtığı, meniskokapsüler zonu, meniskokapsüler-meniskotibial bağları konvansiyonel MR, standart MR artrografi, traksiyonlu MR artrografi ve basınçlı MR artrografi ile değerlendirmek istedik. Literatürde ramp lezyon tanısında daha önce MRA ile yapılmış bir çalışmaya rastlamadık. Konvansiyonel MR değerlendirmesine göre 3, MRA, TMRA ve BMRA ve altın standart olarak kabul edilen artroskopi sonuçlarına göre ise 10 hastada ramp lezyonu izlendi. Ramp lezyon değerlendirilmesinde basınçlı MRA, traksiyonlu MRA ve standart MRA'nın sensitivite değerleri (%100) konvansiyonel MR'dan (%11,1) yüksektir. ÖÇB travma hikayesi bulunan ve klinik muayenesinde ramp lezyondan şüphelenilen olguların, suprapateller resese basınç uygulanması ile birlikte MRA ile değerlendirilmesinin faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Meniscal ramp lesion is a type of meniscal tear that occurs as a result of the disruption of the relationship between the posterior horn of the medial meniscus and the capsule, and involves the peripheral section of the posterior horn of the meniscus and the damage of the meniscocapsular and meniscotibial attachments that connect the posterior horn of the meniscus to the capsule. Arthroscopy has been reported as the gold standard for the diagnosis of ramp lesions. However, it is difficult to reach this hidden tear with standard arthroscopic portals. Therefore, preoperative recognition of the lesion is important in the patient's diagnosis and treatment plan. In this study, we aimed to evaluate peripheral meniscal tears, meniscocapsular zone, meniscocapsular-meniscotibial ligaments with conventional MRI, standard MRI arthrography, MRI arthrography with traction and MRI arthrography with pressure. We have not come across any previous studies in the literature using MRA in the diagnosis of ramp lesions. Ramp lesions were observed in 3 patients according to conventional MRI evaluation, and in 10 patients according to MRA, MRA with traction and MRA with pressure and arthroscopy results accepted as the gold standard. In ramp lesion evaluation, sensitivity values of MRA with pressure, MRA with traction and standard MRA (100%) are higher than conventional MRI (11,1%). We believe that it would be beneficial to evaluate patients with ACL trauma history and suspected ramp lesion in clinical examination with MRA together with pressure applied to the suprapatellar recess.