Kamu ve özel hastane yemekhanelerinde çalışan iş görenlerin özyeterlik ve iş doyumu arasındaki ilişkide yaşam doyumunun aracılık rolü
The mediating role of life satisfaction in the correlation between self-efficacy and job satisfaction of employee working in public and private hospital refectory
  1. Tez No: 749318
  2. Yazar: GÜLER ERSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZLEM KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, hastane yemekhanelerinde çalışan (özel ve kamu) işgörenlerin öz yeterlik ve iş doyumu arasındaki ilişkide yaşam doyumunun aracılık rolünün belirlenmesidir. Ayrıca işgörenlerin özyeterlik, iş doyumu ve yaşam doyumu algılarının puan ortalamalarının kişisel değişkenlere göre istatiksel olarak (yaş, cinsiyet, meslek deneyimi ve kurum deneyimi) anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırma örneklemi Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Karaman illerindeki özel ve kamu hastane yemekhanesinde çalışan işgörenler oluşturmaktadır. Araştırmaya 168 kadın ve 144 erkek, toplam 312 yemekhane çalışanı katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Diener ve ark.(1985) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Köker (1991) tarafından yapılan Yaşam Doyumu Ölçeği, Magaletta ve Oliver (1999) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlanması Yıldırım ve İlhan (2010) tarafından yapılan Genel Özyeterlik Ölçeği, Judge ve Klinger (2008) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Keser ve Bilir (2019) tarafından yapılan Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Cronbach's Alpha testi, T-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi, regresyon analizi uygulanmıştır. Aracılık etkisinin tespitinde Baron ve Kenny'nin aracılık etkisi önermesi izlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, öz yeterlilik bağımsız değişkeni ile yaşam doyumu aracı değişkeni üzerinde bir etkiye sahiptir (Beta: ,64 T: 14,858 R2: ,41). Öz yeterlilik bağımsız değişkeni ile iş doyumu bağımlı değişkeni üzerinde bir etkiye sahiptir (Beta: ,81 T: : 24.883; R2: ,66 ). Sonuç olarak, öz yeterlilik ile iş doyumu arasındaki ilişkide yaşam doyumunun kısmi bir aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the mediating role of life satisfaction in the correlation between self-efficacy and job satisfaction of employees (private and public) working in hospital cafeterias. Additional purpose was to determine whether the mean score of the employees' self-efficacy, job satisfaction and life satisfaction perceptions differ statistically (age, gender, professional experience and institutional experience) according to personal variables. The research sample consisted of employees working in private and public hospital cafeterias in Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana, Mersin and Karaman provinces. A total of 312 cafeteria employees, 168 female and 144 male, participated in the study. The Satisfaction Scale developed by Diener et al. (1985) and adapted into Turkish by Köker (1991), The General Self-Efficacy Scale developed by Magaletta and Oliver (1999) and adapted into Turkish by Yıldırım and İlhan (2010), and the Life Satisfaction Scale developed by Judge and Klinger (2008) and adapted into Turkish by Keser and Bilir (2019) were used as a data collection tool. Cronbach's Alpha test, T-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and regression analysis were used for the statistical analysis of the data. Baron ve Kenny's suggestion of mediation effect was followed in determining the mediation effect. According to the results, the independent variable of self-efficacy had an effect on the mediator variable of life satisfaction (Beta: ,64 T: 14,858 R2: ,41). Self-efficacy independent variable had an effect on job satisfaction dependent variable (Beta: ,81 T: : 24.883; R2: ,66 ). As a result, life satisfaction had a partial mediating effect in the correlation between self-efficacy and job satisfaction.