İzole aort darlığı nedeniyle opere edilen hastalarda sol ventrikül hipertrofisinin incelenmesi
Evaluation of left ventricular hypertrophy in patients operated for isolated aortic stenosis
- Tez No: 749338
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Aort darlığı hastalarında şiddetli sol ventrikül hipertrofisi ve eksik gerilemesi görülebilir. Başarıyla gerçekleştirilen aort kapak replasmanı sonrasında bile daha kötü sol ventrikül fonksiyonu, daha yüksek erken ve geç mortalite görülebilir. Biz de bu çalışmamızda, izole aort darlığı nedeniyle opere edilen hastalarda kullanılan kapak çeşitlerinin sol ventrikül hipertrofisinin gerilemesi üzerine olan etkilerini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde 2010-2020 yılları arasında aort darlığı nedeniyle izole aort kapak replasmanı yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. Toplam 290 hastadan daha önce kardiyak operasyon öyküsü olan, ek prosedür (Koroner arter bypass greft [KABG], asendan aort replasmanı, kök genişletilmesi vs.) uygulanan, 18 yaş altı, gebe ve/veya emziren, acil alınan, infektif endokardit ve aort yetmezliği ana tanısı olan hastalar çalışma dışı bırakılarak 199 hasta retrospektif olarak incelendi. Kullanılan kapak çeşidine göre hastalar 4 gruba ayrıldı (bovine perikard, biyolojik porcine, dikişsiz ve mekanik kapak). Hastaların demografik verileri, preop ve post op 1. yıl transtorasik ekokardiyografi (EKO) değişimleri, kardiyopulmoner bypass (KPB) ve kross klemp zamanı, kullanılan kapak çeşidi, numaraları, sol ventrikül kitlesi (SVK) ve sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %41,7'sini (n=83) kadın ve %58,3'ünü (n=116) erkek cinsiyet oluşturmaktadır. 78 hastada (%39,2) mekanik kapak, 36 hastada (%18,1) biyolojik porcine, 17 hastada (%8,5) bovine perikard ve 68 hastada (%34,2) dikişsiz (sutureless) kapak kullanılmıştır. SVK 228,76±66,61 g'dan 1.
Özet (Çeviri)
Objective: Severe left ventricular hypertrophy due to aortic stenosis and its incomplete regression are associated with poor left ventricular function and increased early/late mortality, even with aortic valve replacement. In this study, we aim to evaluate left ventricular hypertrophy in patients operated for isolated aortic stenosis. Materials/Methods: The retrospective evaluation of patients with aortic stenosis who underwent isolated aortic valve replacement between the years 2010-2020 at the Department of Cardiovascular Surgery of Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine. A total of 290 patients were initially considered. The exclusion criteria included history of cardiac operation, additional interventions (coronary artery bypass graft (CABG), ascending aorta replacement, aortic root expansion),