Yoğun bakım ünitesine ilişkin verilen eğitimin hastaların ünitedeki çevresel stresörleri algılama düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of the education to the patients' perception of environmental stresor in the intensive care unit
- Tez No: 749344
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yoğun bakım üniteleri kritik durumdaki hastaların tedavi, takip ve bakımlarının yapıldığı, teknolojik tıbbı cihazların bulunduğu birimlerdir. Ünitelerin fiziksel koşulları, teknik donanım ve işleyişi, hastalar için çok sayıda fiziksel, fizyolojik/psikososyal ve çevresel stres oluşturmaktadır. Stres, hasta bireyin iyileşme, yoğun bakım ünitesinde yatma ve hastanede kalma süresini uzatarak, taburculuğun ertelenmesine ve komplikasyon oluşmasına neden olabilmektedir. Bu araştırmada, yoğun bakım ünitesine ilişkin verilen eğitimin, hastaların ünitedeki çevresel stresörleri algılama düzeyine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yarı deneysel ve kesitsel desende yapılmış olan bu araştırma, İstanbul' da özel bir hastanenin genel yoğun bakım ünitesinde tedavi görmüş ve bilgilendirilmiş onamları alınan 70 hasta ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, hasta tanıtım formu ve Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Beyin cerrahisi kararı verilen hastalara ameliyattan 24 saat önce hasta odasında“Yoğun Bakım Ünitesi Tanıtım Eğitimi”slayt sunusu kullanılarak eğitim yapılmış ve slayt sunusu, eğitimden sonra broşür şeklinde çoğaltılarak hastalara verilmiştir. Ameliyat öncesi eğitim verilen 35 hasta (deney grubu) ve verilmeyen 35 hastanın (kontrol grubu) verileri NCSS ve SPSS programlarında değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiksel analizler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, min-max değer), Ki-Kare, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis Testleri kullanılmıştır. Araştırmanın etik kurul onayı alınmıştır. Hastaların yaş ortalamasının 39.6±11.23 olduğu, %51.4'nün kadın, %71.4'nün evli, %68.6'sinin çocuk sahibi olduğu ve %45.7'sinin lisans ve üzeri eğitim düzeyine sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are units where the treatment, follow-up and care of critically ill patients and technological medical devices are available. The physical conditions, technical equipment and operation of the units create many physical, physiological/psychosocial and environmental stresses for the patients. Stress may prolong the patient's recovery and extend the stay in the intensive care unit and hospitalization duration, causing delay in discharge and complications. In this study, the effect of the education given in the intensive care unit on the level of perception of environmental stressors in the unit was investigated. This study, which was conducted in a quasi-experimental and cross-sectional design, was conducted with 70 patients who were treated in the general intensive care unit of a private hospital in Istanbul and informed consent was obtained. The data of the study were collected using the patient identification form and the Environmental Stressors Scale in the Intensive Care Unit. The patients who were given a neurosurgery decision were trained 24 hours before the operation by using the“Intensive Care Unit Promotion Training”slide presentation in the patient's room, and the slide presentation was reproduced in the form of a brochure after the training and given to the patients. The data of 35 patients (experimental group) and 35 patients who were not given preoperative education (control group) were evaluated in NCSS and SPSS programs. Descriptive statistical analyzes (number, percentage, mean, standard deviation, min-max value), Chi-Square, Mann Whitney U and Kruskall Wallis Tests were used. Ethics committee approval was obtained for the study. It was determined that the mean age of the patients was 39.6±11.23, 51.4% were women, 71.4% were married, 68.6% had children, and 45.7% had a bachelor's degree or higher education level.