Analysis of organizational culture using qualitative assessment methods: An implementation in a bevarage distribution company
Örgüt kültürünün nitel değerlendirme yöntemleri kullanarak analizi: Bir uygulama
- Tez No: 74936
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürü değerlendirme yöntemlerini kullanarak, şirket tarafından benimsenmiş olan değerler ile gerçek uygulamalar arasındaki tutarlılığı ortaya çıkartmaktır. Bu çalışmada kuramsal çerçeveyi üç yaklaşım oluşturmaktadır. Schein (1985)'ın Üçlü Katman Yaklaşımı, Hatch (1993)'in Dinamik Kültür Çerçevesi ve Sackmann (1991 )'ın Olgusal Yaklaşımı. Bu araştırma içecek dağıtımı yapan bir şirkette uygulanan nitel vaka çalışmasını içermektedir. Bu çalışma için oluşturulan nitel yöntem, örgüt çalışanları ile yapılan derinlemesine görüşmeler, şirket dokümanlarının incelenmesi ve araştırıcı gözlemlerini içermektedir. Yukarıda bahsedilen yöntem şirket çalışanlarının varolduğuna inandıkları kültürel değerlerin tanımlanmasına olanak sağlamıştır. Şirketin varsaydığı değerler ile gerçek uygulamalar birbiri ile karşılaştırılmış ve örgütün kültürel paradigması çıkartılmıştır. Kültürel çerçeve, veri toplandıkça, adım adım oluşturulmuştur. Bu nedenle, değişik kültür katmanları içerisindeki temalar ve örüntüler arasında oluşan tutarlılıklar ve tutarsızlıkları saptamak mümkün olmuştur. Sonuçta ortaya çıkan bulgular, şirket kültürü üzerine yapılan araştırmaların örgüt geliştirme ve değişimi çalışmalarının oluşturulmasında, planlanmasında ve uygulanmasında kullanılabilecek pratik bir araç olduğunu göstermektedir. Ayrıca ortaya çıkan örgüt etkinliği ile kültürel değerler arasındaki ilişki, bu konu üzerine yapılacak çalışmalarının önemini bir kat daha arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine, using existing cultural assessment methodologies, consistency between the espoused values of an organization and the actual practices employed in the organization. The theoretical framework used in the study integrated three models: Schein's (1985) conceptual framework involving three levels of culture; Hatch's (1993) Dynamic Cultural framework which added another level of culture, symbols; and Sackmann's (1991) issue-focused phenomenological methodology. The study, consisted of a qualitative case study research design using a beverages distribution firm as the target population. The methodological design developed for the study consisted of in- depth interviews with employees, researcher observations, and analysis of company documents. This methodology allowed the researcher to identify the basic cultural assumptions held by members of the organization studied. The espoused values provided by the organization and the actual practices determined by the study were compared to build a cultural paradigm for the organization. The cultural framework was constructed level by level based on the data collected. It was possible to identify themes and patterns in the data which were consistent and inconsistent between the various levels of culture. The practical implication of the findings is that cultural assessments are pragmatic diagnostic tools which can be used to guide the planning and implementation phase of organizational development and change There are theoretical implications which are related to the relationship between cultural values and organizational effectiveness increases the importance of organizational culture and values research.