İslam aile hukuku ile Kırgız aile hukukunun mukayesesi
Comparison of Islamic family law and Kirgiz family law
  1. Tez No: 749380
  2. Yazar: KUBANYCHBEK ABDİRASHİT UULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Tarihi geçmişe ve zengin kültüre sahip olan Kırgız toplumunda aile müessesesi ‎tarihi süreçte kendine özgü çeşitli normlarla düzenlenegelmiştir. İslamiyet'i ‎kabulünden önce (960) örf ve adet oluşturmuş ise de kabulünden sonra İslam ‎hukuku, aile hukukunun düzenlenmesinde geniş bir yer edinmiştir. Sovyetler Birliği ‎döneminde, rejimin gerektirdiği ideoloji sebebiyle sosyalist hukuk uygulanmıştır. ‎Bağımsızlıktan sonra Kıta Avrupa hukuk sistemi benimsenmiş ve uygulanmaya ‎başlanmıştır.‎ Bağımsızlığın ilan edilmesiyle birlikte din özgürlüğünün kabul edilmesi, 70 yıl ‎ateist ideolojisiyle zehirlenen Kırgız toplumu geçmişine, kültürüne, din ve inançlarına ‎geri dönmesini sağlamıştır. Dini susuzluğunu, hayatının bütün alanlarında İslam ‎dininin hükümleriyle yaşamakla gidermeye çalıştı. Neticede İslam dinin hükümlerine ‎olan ilgi her gün artmaktadır. İstatistiksel verilere göre, günümüzde Kırgız toplumun ‎‎%90'ı İslam dinini/inancını kabul edenler oluşturmaktadır. Onların %35'i İslam ‎hukukunu tamamıyla kabul edilmesini, %65'i özel hukuku, özellikle aile hukuku ‎alanında İslam hukukunun yürütülmesini istemektedir.‎ Bu bağlamda yüksek lisans tez çalışmamız, mevzuattaki Kırgız aile hukuku ile ‎İslam aile hukukunu analiz etmek hasebiyle“İslam Aile Hukuku ile Kırgız Aile ‎Hukukunun Mukayesesi”olarak tespit edilerek iki hukuk sistemi mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Kyrgyz society, which has a historical background and rich culture, the family institution has been regulated with various norms unique to itself in the historical process. Although it formed customs and traditions before the adoption of Islam (960), Islamic law gained a wide place in the regulation of family law after its adoption. During the Soviet Union period, socialist law was applied due to the ideology required by the regime. ‎After independence, the Continental European legal system was adopted and started to be implemented.‎ The acceptance of freedom of religion with the declaration of independence enabled the Kyrgyz society, which was poisoned by the atheist ideology for 70 years, to return to its past, culture, religion and beliefs. He tried to quench his religious thirst by living by the rules of the religion of Islam in all areas of his life. As a result, the interest in the rules of the religion of Islam is increasing day by day. According to statistical data, 90% of the Kyrgyz society today consists of those who accept the religion/belief of Islam. 35% of them want Islamic law to be fully accepted, 65% of them want private law, especially the implementation of Islamic law in the field of family law.‎ In this context, our master's thesis study was determined as“Comparison of Islamic Family Law and Kyrgyz Family Law”in order to analyze the Kyrgyz family law and Islamic family law in the legislation, and the two legal systems were compared.