Kurumsal yönetim anlayışı ile iç kontrol sistemi arasındaki ilişki: Hatay'da faaliyet gösteren bağımsız denetime tabi aile işletmeleri üzerine bir araştırma
The relationship between corporate governance and internal control system: A survey on family businesses subject to the independent audit operating in Hatay
- Tez No: 749381
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşletmelerin gerek küresel rekabet koşulları gerekse güncel gelişmelere ayak uyduramama ve kurumsal bir yönetim anlayışı ile yönetilememe gibi sorunları bulunmaktadır. Bu durumlar sonucunda işletmelerin yaşamlarını nesilden nesle sürdürmesi mümkün olmayabilmektedir. Günümüzde bir işletmenin yöneticilerin yaşamına ve mevcudiyetine bağlı olmaksızın başarılı ve sürdürülebilir olabilmesi için işletmede kurumsal bir yönetim anlayışı ile güçlendirilmiş etkin bir iç kontrol sistemi olması ve bu iç kontrol sisteminin de bir iç denetim birimi tarafından denetlenmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Hatay Antakya'da faaliyet gösteren bağımsız denetime tabi aile işletmelerinde kurumsallaşma ile iç kontrol arasındaki etkileşim ve uyumun bizzat işletmelerin uygulamaları düzeyinde vaka incelemesi yapılmak suretiyle tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamındaki işletmelerde kurumsal yönetim ilkelerinin uygulanması ile iç kontrol faaliyetlerinin varlığı arasında anlamlı bir uyum olduğu tespit edilmiştir. Etkin bir iç kontrol sistemine sahip olan işletmelerde kurumsal yönetim ilkelerinin de uygulandığı görülmektedir. Araştırma kapsamındaki işletmelerin bazılarında kurumsal yönetim ilkeleri ile iç kontrol faaliyetlerinin güçlü olduğu, bazılarında ise kurumsal yönetim ilkelerinin ve iç kontrol sisteminin zayıf olduğu saptamıştır. İşletmelerde genel olarak stok kontrolü ve yetki devri gibi hususlarda önemli eksiklik ve zafiyetler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Business entities have problems such as global competition conditions, inability to keep up with current developments, and not being managed with a corporate governance approach. As a result of these situations, it may not be possible for entities to continue their lives from generation to generation. Today, for an entity to be successful and sustainable regardless of the life and presence of managers, it is necessary to have an effective internal control system reinforced with a corporate governance approach in the entity. This internal control system should be audited and enhanced by an internal audit unit. This study aims to determine the interaction and harmony between institutionalization and internal control in family-owned entities that are subject to independent audit operating in Hatay Antakya by using case study method. It has been observed that there is a remarkable harmony between the application of corporate governance principles and the existence of internal control activities in the entities within the scope of the study. It was determined that the entities at which corporate governance principles are applied have an effective internal control system. It was also determined that some of the entities in the scope of the survey have strong corporate governance principles and internal control activities, while in some of them have weak corporate governance principles and internal control system. In general, entities in ths scope of the study have significant deficiencies and weaknesses in inventory control and delegation of authority