Sınıf öğretmenlerinin iletişim memnuniyetleri ile okul iklimi arasındaki ilişki
The relationship between primary school teachers' communication satisfaction and school climate
- Tez No: 749386
- Danışmanlar: DR. EMİNE DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin iletişim memnuniyeti ve okul iklimi algılarını belirlemek, iletişim memnuniyetleri ve okul iklimi algıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca araştırmada sınıf öğretmenlerinin demografik özelliklerine göre iletişim memnuniyeti ve okul iklimi algılarında istatistiksel olarak farklılaşma olup olmadığı da incelenmiştir. Nicel bir çalışma olan bu araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gaziantep ili Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerinde görev yapan 350 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veriler üç bölümden oluşan bir anketle toplanmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından oluşturulan öğretmenlerin demografik özelliklerini (cinsiyet, mesleki kıdem vb.) belirlemeye yönelik beş soru yer almaktadır. İkinci bölümde“İletişim Memnuniyeti Ölçeği”, üçüncü bölümde ise“Örgütsel İklim Ölçeği”yer almaktadır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin demografik özellikleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve post hoc analizleri ile incelenmiştir. Korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin okul iklimi algı puanlarının en yüksek destekleyici müdür davranışı alt boyutunda en düşük umursamaz öğretmen davranışı alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin iletişim memnuniyeti algı puanlarının en yüksek medya niteliği alt boyutunda en düşük kişisel geri bildirim alt boyutunda olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin iletişim memnuniyeti ile okul iklimi algıları arasında orta düzeyde ve anlamlı bir ilişkinin olduğu, öğretmenlerin okul iklimi algıları üzerinde iletişim memnuniyeti algılarının %32 oranında yordadığı belirlenmiştir. Araştırmada demografik değişkenlere göre; mesleki kıdem ve okuldaki öğretmen sayısı ile öğretmenlerin iletişim memnuniyetleri arasında anlamlı farklılık olduğu, okulda görev yapılan süre ile öğretmenlerin okul iklimi algıları arasında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the communication satisfaction and school climate perceptions of primary school teachers and to examine the relationship between their communication satisfaction and school climate perceptions. In addition, it was also examined whether there is a statistical difference in communication satisfaction and school climate perceptions according to the demographic characteristics of primary school teachers. This research, which is a quantitative study, was carried out using the relational screening model. The sample of the research consists of 350 primary school teachers working in the provinces of Gaziantep, Şehitkamil and Şahinbey in the 2021-2022 academic year. The data in the study were collected with a questionnaire consisting of three parts. In the first part, there are five questions to determine the demographic characteristics of teachers (gender, professional seniority, etc.) created by the researcher. The second part includes the“Communication Satisfaction Scale”and the third part includes the“Organizational Climate Scale”. SPSS 22.0 package program was used for data analysis. Normality test was performed and it was concluded that the data showed normal distribution. Demographic characteristics of teachers were examined with t-test, one-way analysis of variance and post hoc analysis. Correlation analysis and regression analysis were performed. As a result of the research, it was determined that the school climate perception scores of the teachers were the highest in the supportive principal behavior sub-dimension and the lowest in the careless teacher behavior sub-dimension. It was determined that there was a moderate and significant relationship between teachers' communication satisfaction and school climate perceptions, and that their communication satisfaction perceptions predicted 32% of teachers' perceptions of school climate. According to demographic variables in the research; It has been determined that there is a significant difference between the professional seniority and the number of teachers in the school and the communication satisfaction of the teachers, and there is a significant difference between the duration of work at the school and the teachers' perceptions of the school climate.