Sığır ırklarının süt bileşenlerine göresınıflama ağacı ile karşılaştırılması
Comparison of cattle breeds with classification tree according to milk components
  1. Tez No: 749417
  2. Yazar: HASAN ERGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışma, Jersey, Şarole, Simental ve Siyah Alaca sığır ırklarının süt örneği bileşenlerine (yağ, protein, laktoz, yoğunluk, pH, iletkenlik) karar ağacı analizi kullanılarak sınıflandırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmada süt bileşenlerine göre dört farklı süt sığırı ırkı için CART karar ağacı ile oluşturulan sınıflandırma ağacında toplam 16 düğüm bulunmaktadır. Kök Düğüm (Düğüm 0) pH bakımından Düğüm 1 (pH≤6.86) ve Düğüm 2 (pH>6.86) olmak üzere iki alt düğüme bölündüğü, çiğ sütteki pH'nın inekleri sınıflandırmada etkili olduğu görülmektedir. Çalışmada Şarole ineklerde doğru sınıflandırma oranının % 63.0, Holstein ineklerde % 83.0, Jersey ineklerde % 78.9, Simental ineklerde ise % 86.7 olarak gerçekleşmiştir. Çalışmada sonuç olarak, süt bileşenleri kullanılarak farklı sığır ırklarının CART algoritmasıyla yüksek sayılabilecek bir oranda doğru sınıflandırılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to classify Jersey, Charolaise, Simmental and Holstein cattle breeds by using decision tree analysis according to components of milk sample (fat, protein, lactose, density, pH, conductivity). In the study, there are a total of 16 nodes in classification tree, formed by for CART decision tree for 4 different milk cattle. It is seen that root node (Mode 0) is divided into two lower nodes as Node 1 (pH≤6.86) and Node 2 (pH>6.86) in terms of pH, and that pH of raw milk is effective in classifying cows. In the study, correct classification rate actualized as 63.0% in Charolaise cows; 83.0% in Holstein cows, 78.9% in Jersey cows and 86.7% in Simmental cows. As a conclusion, it was stated that the different cattle breeds could be correctly classified by CART algorithm in the rate that may be considered high.