Sigara kullanan ve kullanmayan yetişkin bireylerde stresle başa çıkma ve öz güven düzeylerinin incelenmesi
Examination of stress coating and self-confidence levels in smoking and non-smoking adult individuals
- Tez No: 749429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SEZEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada; Sigara kullanan ve kullanmayan yetişkin bireylerin (İstanbul'da okuyan üniversite öğrencilerine yönelik) demografik özellikleri ile Stresle Başa Çıkma ve Öz güven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma karşılaştırma türü ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma 2019-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul'da eğitim gören üniversite öğrencileri ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan 398 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırma da üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma ve öz güven düzeylerini belirleme adına iki farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından online olarak toplanan veriler SPSS programına aktarılmış olup, çalışmanın veri analizinde SPSS 25.0 kullanılmıştır. Verilerin analizinde ikili grup analizlerinde bağımsız student t-testi, ikiden fazla grup analizlerinde Oneway ANOVA testleri kullanılmıştır. İkiden fazla grup analizlerinde gruplar arasındaki farklılığın kaynağını belirlemede Post Hoc testlerinden Tukey testine başvurulmuştur. Öğrencilerin sigara kullanımına etki eden faktörlerin belirlenmesinde çoklu lojistik regresyon modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study; It was conducted to examine the relationship between the demographic characteristics of smoking and non-smoking adult individuals (for university students studying in Istanbul), and their levels of Coping with Stress and Self-confidence. The research was planned as a descriptive study in the comparison type relational survey model. The research was carried out with university students studying in Istanbul in the 2019-2022 academic year. 398 university students who volunteered to participate in the study were included. In the research, two different scales were used in order to determine the levels of coping with stress and self-confidence of university students. The data collected online by the researcher were transferred to the SPSS program, and SPSS 25.0 was used in the data analysis of the study. In the analysis of the data, independent student t-test was used in the double-group analyzes and Oneway ANOVA tests were used in the analyzes of more than two groups. Tukey test, one of the Post Hoc tests, was used to determine the source of the difference between groups in more than two group analyses. Multiple logistic regression model was used to determine the factors affecting students' smoking.