Değişim aşamaları modeli temelli mobil sigara bırakma uygulamasının geliştirilmesi ve etkililiğinin sınanması
Development and effectiveness evaluation of a transtheoretical model-based mobile smoking cessation application
  1. Tez No: 943977
  2. Yazar: ÖZLEM GELBAL ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALTUN KOBUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Public Health, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Sigara, önlenebilir sağlık sorunları ve ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından uygulanan politikalar sayesinde, sigara kullanımında dünya çapında belirgin bir azalma sağlanmıştır. Ancak bu konuda daha etkili sonuçlar elde edebilmek için toplum temelli, düşük maliyetli ve erişilebilir destek hizmetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Mobil sigara bırakma (mCessation) programları, bu hizmetlerin en etkili örnekleri arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok mobil uygulama sigara bırakmaya destek olmaktadır, ancak çoğunda klinik yönergeler ve kanıta dayalı ürünlerin eksikliği gözlemlenmektedir. Bu çalışma, bireylerin sigara bırakma süreçlerini göz öünde bulundurarak Değişim Aşamaları Modeli temelinde bir mobil program geliştirmeyi amaçlamaktadır. Değişim Aşamaları Modeli'ne dayalı tasarım, uygulamanın yaygınlık, erişilebilirlik ve etkisini artıracaktır. Ayrıca, bu çalışma, davranış bilimleri ile mobil yazılım ve tasarım disiplinlerini bir araya getirerek özgün bir çalışma ortaya koymaktadır. Bu çalışma, iki aşamalı bir yönteme dayanmaktadır. İlk aşama, gelişimsel araştırma yöntemi kullanılarak Değişim Aşamaları Modeli'ne dayalı bir mobil programın tasarlanması ve geliştirilmesidir. Bu aşamada, geliştirilen programın tasarımı, içerikteki öğeler ve bileşenlerle birlikte mobil sigara bırakma yazılımının işlevleri belirlenmiştir. Kapsamlı bir ihtiyaç analizi yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla elde edilen geri bildirimler doğrultusunda, yazılımda yer alacak işlem, yöntem ve teknik gibi bileşenler planlanmıştır. Bu süreçlerin sonunda, pilot çalışma ile uygulamanın nihai versiyonu geliştirilmiştir. İkinci aşama, nicel bir yaklaşımı içermekte olup, Değişim Aşamaları Ölçeği Sigara Versiyonu'nun Türk kültürüne uyarlanması ve geliştirilen mobil uygulamanın etkililiğinin test edilmesidir. Ölçek uyarlama süreci, üç farklı gruptan oluşmuştur. Birinci grup ölçeğin pilot çalışmasına katılan 18-72 yaş arası 316 yetişkinden oluşmaktadır. İkinci grup ölçeğin asıl çalışmasında açımlayıcı faktör analizi işlemlerinin yapıldığı gruptur. Bu grupta 18-61 yaş aralığında toplam 403 yetişkin yer almaktadır. Asıl çalışmanın doğrulayıcı faktör analizinin test edildiği üçüncü grupta ise 18-63 yaş aralığında 351 yetişkin bulunmaktadır. Uygulamanın etkinliği, yarı deneysel bir desenle, pilot ve asıl çalışmalarla test edilmiştir. Bu testler, ön test-son test ve izleme çalışmalarından oluşmakta, deney (Deney ve Plesebo) ile kontrol gruplarını kapsamaktadır. Pilot çalışmada deney grubuna 53 kontrol grubuna ise 51 kişi dahil edilmiştir. Pilot çalışma sonrasında yapılan Ki-Kare analizi, deney ve kontrol grupları arasında değişim aşamaları açısından anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Mobil uygulamayı kullanan ve kullanmayan katılımcıların uygulama öncesi ve sonrasında bir gün içinde içtikleri sigara miktarındaki farklılık Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucuna göre mobil uygulamayı kullanan deney grubunun öncesinde içtikleri günlük sigara miktarı ile uygulamayı kullandıktan sonraki sigara miktarı arasında anlamlı farklılık vardır. Kontrol grubundaki bireylerin ise ön test-son test ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Asıl çalışmada ön testte her gruba 150'şer kişi dahil edilmiş; son test ve izleme testinde, Deney grubunda 144, Plesebo grubunda 112 ve Kontrol grubunda 140 katılımcı değerlendirmeye katılmıştır. Karma desen ANOVA analizi sonucunda, deney grubunun, plesebo ve kontrol grubuna kıyasla sigara içme alışkanlıklarında anlamlı değişim sağladığını göstermektedir. Uygulamanın kullanım süresi boyunca grupların değişim aşamaları Ki-Kare testiyle incelenmiştir. Deney grubunda“Hazırlık”ve“Eylem”aşamalarında beklenen değerden fazla katılımcı bulunurken, Plasebo ve Kontrol gruplarında bu aşamalarda daha az katılımcı gözlenmiştir. İzleme ölçümlerinde ise gruplar arasında anlamlı fark saptanmıştır. Deney grubunda“Niyet öncesi-Niyet”aşamasında beklenenden daha az,“Hazırlık”,“Eylem”ve“Sürdürme”aşamalarında ise beklenenden daha fazla katılımcı bulunmuştur. Grup içi zamanla meydana gelen değişime bakıldığında, Deney grubundaki bireylerin Değişim Aşamaları Ölçeği Sigara Versiyonu'nun puanlarının ön test, son test ve izleme ölçümleri arasında anlamlı düzeyde arttığı, ancak son test ve izleme puanları arasında fark olmadığı görülmüştür. Kontrol grubunda ise, ön test puanları ile son test ve izleme puanları arasında anlamlı fark bulunurken, son test ve izleme arasında fark yoktur. Plasebo grubunda ise, ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark gözlemlenmemiş, ancak izleme puanları ile ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu çalışma, sigara kullanıcılarının bırakmaya yönelik tutumlarını merkeze alan bir içerik sunmayı hedeflemektedir. Gerçekleştirilen deneysel çalışma bulguları, geliştirilen mobil sigara bırakma programının bireylerin sigara kullanım sıklığını azaltmada ve sigarayı tamamen bırakmalarını desteklemede anlamlı düzeyde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Proje, pilot çalışmalar, zengin etkinlikler ve uygulamanın etkililiğini değerlendirmeye yönelik çeşitli işlemleri içermektedir. Ayrıca, çalışma, mevcut sigara bırakma tedbirlerini destekleyici ve yaygınlaştırıcı bir rol üstlenirken, çalışmanın, Türkiye'deki bilimsel temelli mobil bırakma uygulamaları için veri oluşturma ve yeni yöntemler geliştirme açısından özgün katkılar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Smoking is one of the leading causes of preventable health problems and deaths. Thanks to the policies implemented by the World Health Organization, a significant decrease in smoking has been achieved worldwide. However, in order to achieve more effective results in this regard, community-based, low-cost and accessible support services are needed. Mobile smoking cessation (mCessation) programs are among the most effective examples of these services. Today, many mobile applications support smoking cessation, but most of them lack clinical guidelines and evidence-based products. This study aims to develop a mobile program based on the Stages of Change Model, taking into account the smoking cessation processes of individuals. The design based on the Stages of Change Model will increase the prevalence, accessibility and impact of the application. In addition, this study presents an original study by bringing together behavioral sciences and mobile software and design disciplines. This study is based on a two-stage method. The first stage is the design and development of a mobile program based on the Stages of Change Model using the developmental research method. In this stage, the design of the developed program, the elements and components in the content, and the functions of the mobile smoking cessation software were determined. A comprehensive needs analysis was conducted and the components such as the process, method and technique to be included in the software were planned in line with the feedback obtained through semi-structured interview forms. At the end of these processes, the final version of the application was developed with a pilot study. The second stage included a quantitative approach and was the adaptation of the Stages of Change Scale Cigarette Version to Turkish culture and the testing of the effectiveness of the developed mobile application. The scale adaptation process consisted of three different groups. The first group consisted of 316 adults between the ages of 18-72 who participated in the pilot study of the scale. The second group was the group where exploratory factor analysis was performed in the main study of the scale. This group included a total of 403 adults between the ages of 18-61. The third group, where the confirmatory factor analysis of the main study was tested, included 351 adults between the ages of 18-63. The effectiveness of the application was tested with a quasi-experimental design, pilot and main studies. These tests consist of pre-test-post-test and follow-up studies, and include experimental (Experimental and Placebo) and control groups. In the pilot study, 53 people were included in the experimental group and 51 people were included in the control group. The Chi-Square analysis conducted after the pilot study showed that there was a significant difference between the experimental and control groups in terms of change stages. The difference in the amount of cigarettes smoked in a day by the participants who used and did not use the mobile application before and after the application was analyzed with the Wilcoxon Signed Rank test. According to the analysis results, there is a significant difference between the amount of cigarettes smoked daily by the experimental group using the mobile application before and after using the application. No significant difference was found between the pre-test-post-test measurements of the individuals in the control group. In the main study, 150 people were included in each group in the pre-test; in the post-test and follow-up tests, 144 participants in the experimental group, 112 in the placebo group and 140 in the control group participated in the evaluation. The mixed design ANOVA analysis showed that the experimental group provided a significant change in smoking habits compared to the placebo and control groups. The change stages of the groups during the application usage period were examined with the Chi-Square test. While there were more participants than expected in the“Preparation”and“Action”stages in the experimental group, fewer participants were observed in these stages in the Placebo and Control groups. A significant difference was found between the groups in the follow-up measurements. In the experimental group, there were fewer participants than expected in the“Pre-intention-Intention”stage, and more participants than expected in the“Preparation”,“Action”and“Maintenance”stages. When the change that occurred within the group over time was examined, it was seen that the Stages of Change Scale Smoking Version scores of the individuals in the experimental group increased significantly between the pre-test, post-test and follow-up measurements, but there was no difference between the post-test and follow-up scores. In the control group, there was a significant difference between the pre-test scores and the post-test and follow-up scores, but there was no difference between the post-test and follow-up. In the placebo group, no significant difference was observed between the pre-test and post-test scores, but a significant difference was found between the follow-up scores and the pre-test and post-test scores. This study aims to provide content that focuses on the attitudes of smokers towards quitting. The findings of the experimental study have shown that the developed mobile smoking cessation program is significantly effective in reducing the frequency of smoking and supporting individuals to quit smoking completely. The project includes pilot studies, rich activities and various processes aimed at evaluating the effectiveness of the application. In addition, while the study undertakes a supporting and disseminating role for existing smoking cessation measures, it is expected that the study will provide original contributions in terms of generating data and developing new methods for scientifically based mobile cessation applications in Türkiye.