Sporun yüksek öğrenim gençliği üzerindeki etkileri(Ege Üniversitesi örneği)
The effect of sports on higher education youth(Ege University)
- Tez No: 749431
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ege Üniversitesinin fakülte ve yüksek okullarında öğrenim gören 304 kişi ile bir ankat yapılmıştır. Ankete alınan öğrenciler tesadüfü örnekleme yöntemi ile seçilmiştir.Sporla ilgilenme yüksek öğrenim bilinciyle doğru orantılı olarak %80.92 yüksek bir oranda bulunmuştur. Ailelerin, çocuklarının spora katılması konusunda büyük oranda olumlu baktığı görülmüştür. Spora ara sıra katılma oranının yüksek olduğu,özellikle kızlarda izleyici olarak katılma oranının yüksek olduğu görülmüştür.Spor etkinliklerinin büyük oranda derslerini etkilemedikleri bulunmuştur. Spor öncesi ısınmanın gerekliliğine inanmaya çok büyük oranda olumlu cevap alınmıştır. Spor yapmayanların,spor yapanlara göre daha sık sağlık merkezine gittiği bulunmuştur.Sağlıkla yakından ilgili olan sigara içme oranının geçmişe göre daha düşük olduğu görülmüştür. Sporla ilgilenenlerde sigara ve içki kullanma sıklığı az da olsa,sporla ilgilenmeyenlere göre yüksek bulunmuştur.Spor dışında en büyük ilginin müzik ve okuma olduğu tespit edilmiştir. Geçmiş de yapılan bir ankete göre okuma oranında düşüş görülürken,müzik oranında artma görülmüştür. Sporu günlük yaşamın bir parçası olarak görme oldukça yüksek görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A survey was conducted with 304 people studying at the faculties and higher schools of Ege University. The students who were surveyed were selected by chance sampling method.Interest in sports was found at a high rate of 80.92%, which is directly proportional to the awareness of higher education. It has been observed that families have a largely positive view of their children's participation in sports. It has been observed that the Decadal participation rate in sports is high, especially the participation rate as a spectator is high in girls.It was found that sports activities largely did not affect their lessons. A very large number of positive responses have been received to believe in the necessity of warming up before sports. It has been found that those who do not do sports go to the health center more often than those who do sports.It was observed that the smoking rate, which is closely related to health, is lower than in the past. The frequency of smoking and drinking in those who are interested in sports was found to be high, albeit slightly, compared to those who are not interested in sports.It has been established that the greatest interest outside of sports is music and reading. According to a survey conducted in the past, while there was a decrease in the reading rate, there was an increase in the music rate. The view of sports as a part of everyday life was considered quite high.