Adölesanların sağlık okuryazarlığı düzeyleri ile yeme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between adolescents' health literacy levels and eating attitudes
- Tez No: 749435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TURAL BÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Araştırma adölesanların sağlık okuryazarlık düzeyleri ve yeme tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırma 07.02.2022-07.03.2022 tarihleri arasında bir ilçe merkezinde öğrenim gören 1519 adölesan ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ve Yeme Tutum Testi kullanılmıştır Verilerin değerlendirilmesi, SPSS 21 istatistik programında verilerin güvenirlik analizi için parametrik olan Bağımsız gruplar t testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan adölesanların yaş ortalaması 16,03±1,28 olup %57,7'si kadın cinsiyettedir. Adölesanların %66'sının normal BKİ değerine sahip olduğu belirlenmiştir. Adölesanların Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ölçeği toplam puan ortalaması 33,68±10,33 olarak bulunmuş, %31,3'ünün yeterli sağlık okuryazarlığı düzeyine, %28,8'inin sorunlu-sınırlı sağlık okuryazarlığı düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Adölesanların Yeme Tutum Testi puan ortalaması ise 12,20±12,24 olarak hesaplanmış olup, %20,4'ünün riskli yeme tutumuna sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the relationship between adolescents' health literacy levels and eating attitudes. Material and Method: The descriptive and correlational research was conducted with 1519 adolescents studying at high school in a district center between 07.02.2022 and 07.03.2022. The study was carried out. Personal Information Form, Turkey Health Literacy Scale-32 and Eating Attitude Test were used to collect the data. Parametric Independent groups t test, ANOVA test, Pearson correlation were used for the evaluation of the data, for the reliability analysis of the data in the SPSS 21 statistical program. Results: The mean age of the adolescents participating in the study was 16,03±1,28 and 57,7% of them were female. It was determined that 66% of the adolescents had normal BMI values. Adolescents' Turkey Health Literacy Scale-32 scale total score average was found to be 33,68±10,33, 31,3% of them had adequate health literacy level and 28,8% of them had problematic-limited health literacy level. Adolescents' Eating Attitude Test mean score was calculated as 12,20±12,24 and it was determined that 20,4% of them had risky eating attitudes.