Sosyal bilgiler öğretmenlerinin pandemi dönemindeki uzaktan eğitim deneyimleri üzerine bir araştırma
A study on distance education experiences of social studies teachers during the pandemic period
  1. Tez No: 749465
  2. Yazar: SUAT MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada 2019-2020 eğitim-öğretim yılı bahar döneminden itibaren etkili olan pandemi sebebiyle derslerinde uzaktan eğitimi deneyimleyen sosyal bilgiler öğretmenlerinin sürecin olumlu ve olumsuz yönlerine ilişkin görüşlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma karma yöntem araştırma yaklaşımlarından biri olan açıklayıcı desene göre tasarlanmıştır. İlk olarak öğretmenlerin“Uzaktan Eğitim Algıları”ölçeğine verdikleri yanıtlarla nicel veriler ortaya konulmuştur. Nicel verilerde elde edilen sonuçları açıklamak için öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılıp nitel veri toplanmıştır. Bu araştırmanın verileri Antalya iline bağlı 5 merkez ilçede, resmi ve özel okullarda görev yapan sosyal bilgiler öğretmenlerinden elde edilmiştir. Nicel verilerin çalışma grubu toplam 211 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Bu öğretmenlerin 15'i ile nitel verilerin elde edildiği çalışma grubu oluşturulmuştur. Nicel araştırma sonucunda“Uzaktan Eğitim Algıları”ölçeğinden elde edilen verilerin öğretmenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, hizmet süresi, okul türü ve haftalık ders verme sürelerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Verilerin analizinde, verilerin normal dağılım göstermesi nedeni ile parametrik yöntemlerden bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Araştırmada görüşme kayıtları dinlenmiş ve yazılı hale getirilmiştir. İçerik analizinde tüm görüşler kodlanmıştır. Daha sonra her kod için frekanslar belirlenmiştir. Analiz sonucunda öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin algılarının cinsiyete, medeni duruma, okul türüne ve yaşlarına göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı; hizmet süresi ve haftalık ders verme süresine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda elde edilen bulgulara göre bu sürecin olumlu yönleri; zor koşullar altında bile eğitimin devam etmesi, zamandan ve mekândan bağımsız olma, sağlıklı bir ortamda kalabalıktan uzak ders işleyebilme imkânı, derslerde teknoloji kullanımın artması, ulaşım maliyetlerinin ortadan kalkması ve zaman tasarrufu olarak sıralanabilir. Olumsuz yönleri ise öğrenci-öğretmen iletişiminin azalması, akran eğitiminin olmaması, sosyalleşmenin azalmasına bağlı olarak yalnızlaşma, alt yapı eksikliklerine bağlı olarak katılımın az olması, kazanımları edinme konusunda yaşanan zorluklar ve öğrencilerde artan ekran bağımlılığı şeklinde belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the opinions of social studies teachers who have experienced distance education in their classes due to the pandemic, which has been effective since the spring semester of the 2019-2020 academic year, on the positive and negative aspects of the process. The research was designed according to the explanatory design, which is one of the mixed method research approaches. First, quantitative data were revealed with the answers given by the teachers to the scale of“Distance Education Perceptions”. To explain the results obtained in the quantitative data, semi-structured interviews were conducted with the teachers and qualitative data were collected. The data of this research were obtained from social studies teachers working in 5 central districts of Antalya province. The study group of quantitative data consists of a total of 211 social studies teachers. A study group was formed with 15 of these teachers, in which qualitative data were obtained. As a result of the quantitative research, it was examined whether the data obtained from the“Distance Education Perceptions”scale showed significant differences according to teachers' gender, age, marital status, length of service, school type and weekly teaching time. In the analysis of the data, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used due to the normal distribution of the data. Content analysis and descriptive analysis methods were used together in the analysis of qualitative data. In the research, interview recordings were listened and written. In the content analysis, all opinions were coded. Then, frequencies were determined for each code. As a result of the analysis, it was found that teachers' perceptions of distance education differed significantly according to gender, marital status, school type and age; It was determined that there was no significant difference according to the length of service and weekly teaching time. According to the findings obtained because of semi-structured interviews, the positive aspects of this process are continuing education even under difficult conditions, being independent of time and place, the opportunity to teach in a healthy environment away from the crowd, the increase in the use of technology in lessons, the elimination of transportation costs, and time savings. The negative aspects can be stated as the decrease in student-teacher communication, lack of peer education, loneliness due to decreased socialization, low participation due to lack of infrastructure, difficulties in acquiring achievements and increased screen addiction in students.