Impact of organizational culture on quality management practices of commercial banks in Afghanistan
Örgüt kültürünün Afganistan'daki ticari bankaların kalite yönetimi uygulamaları üzerindeki etkisi
- Tez No: 717616
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgüt Kültürünün Afganistan'daki Ticari Bankaların Kalite Yönetimi Uygulamaları Üzerindeki Etkisi Bu tez, Örgüt kültürünün Afganistan'daki ticari bankaların kalite yönetimi uygulamaları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Afganistan'daki ticari bankaların örgüt kültürünü ve kalite yönetimi uygulamalarını yükseltmeye ilham veren nicel metoduyla yapılan bir araştırmadır. Çalışma, 2019 ile 2021 dönemlerini kapsıyor. Kullanılan anketler, Kabil'deki ticari bankaların çalışanlarından alınan verileri bu tez için kaynak olarak kullanıldı. Örgüt kültürü; ekip çalışması, çalışanların yetkilendirilmesi, sürekli iyileştirme ve karar verme desteğini değişken olarak kullanır. Buna karşılık, kalite yönetimi uygulamaları; üst yönetim liderliği ve vizyonu, organizasyonel güç, müşteri odaklılık ve memnuniyet, ve çalışan performans ölçümünün değişkenliklerini kullanır. Bu araştırmanın temel amacı, örgüt kültürünün Afganistan'daki ticari bankaların kalite yönetimi uygulamalarına etkisini araştırmaktır. Bu çalışma için yaklaşık 150 kişilik büyüklüğünde anket kullanıldı, ticari bankaların farklı departmanlarının çalışanlarına ve yöneticilerine dağıtıldı. Araştırma, sadece Afganistan'ın devlete ait olmayan ticari bankaları üzerinde durularak Kabil şehri baz alınmıştır. Araştırma sorularını cevaplamak için hipotezin kabulünü ve reddini test etmek için on-altı hipotez geliştirilmiştir. Bu araştırma, veri toplama ve analizi için lineer regresyon nicel yöntemini kullanır. Verilerin hesaplanmasından sonra, bu çalışma için geliştirilen toplam on altı hipotezden on dördü kabul edilir ve sadece iki hipotez reddedilir. Ancak, reddedilmiş, hipotezlerin, değişkenliklerin hiç bir etkisinin olmadığı anlamına gelmez. Bu çalışma, Afganistan'daki ticari bankaların kalite yönetimi uygulamaları üzerindeki örgüt kültürünün olumlu etkisi üzerinde durmaktadır. Bu nedenle, Afganistan'daki bankaların karlılığını ve istikrarını artırmak için örgüt kültürünü ve kalite yönetimi uygulamalarını geliştirmek için daha fazla çaba gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Impact of Organizational Culture on Quality Management Practices of Commercial Banks in Afghanistan This thesis aims to investigate the impact of organizational culture on Quality management practices of commercial banks in Afghanistan. It is quantitative research that inspires to higher the organizational culture and quality management practices of commercial banks in Afghanistan. The study spans over the periods of 2019 to 2021. It used the questionnaires as the source of collecting data from the commercial banks' employees. The organizational culture uses the proxies of teamwork, employee empowerment, continuous improvement, and Decision-making support. In contrast, the quality management practices use the proxies of Top management leadership & vision, organizational power, customer focus & satisfaction, and employee performance measurement. The main objective of this research is to investigate the effect of the organizational culture on quality management practices of commercial banks. About 150 sample sizes of the questionnaires were distributed to employees and managers of different departments of the commercial banks. The research is based on Kabul city only with emphasises on non-state owend commercial banks of Afghanistan. To answer the research questions sixteen hypothesis are developed to test the acceptance and rejection of the hypothesis. This research uses linear regression quantitative method for data collection and analyzation. after calculation of the data the fourteen hypothesises out of sixteen total hypothesises which were developed for this study are accepted and only two hypothesises are rejected. However, the rejections do not mean that those have no impact. hence, it is determined from the perception of the people to the concept during the interview. This study stresses on positive impact of organizational culture on quality management practices of commercial banks of Afghanistan Therefore, more effort should be done in order to improve organizational culture and quality management practices in order to enhance the profitability and stability of the Banks in Afghanistan.