Proje okulu müdürlerinin karizmatik liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's views on the charismatic leadership behaviors of project shool principals
  1. Tez No: 749480
  2. Yazar: DUYGU GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, proje okullarında çalışan müdürlerin karizmatik liderlik davranışlarını öğretmen görüşlerinden faydalanılarak araştırmaktır. Bu kapsamda çalışmaya katılan öğretmenlerin görüşleri alınarak müdürlerin karizmatik liderlik özellikleri de saptanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma tekniklerinden bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcı grubunu Antalya'da görev yapmakta olan 15 proje okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler yüz yüze görüşme yoluyla toplanmış ve görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu tekniği kullanılarak katılımcılara 15 soru yöneltilmiştir. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde elde edilen verilerden, proje okulu yöneticilerinin iletişim yeteneği kuvvetli, karşısındaki grubu etkileyebilen, liyakat sahibi, adaletli, güvenilir, hitabeti kuvvetli, alanına hakim, beden dilini iyi kullanabilen, birleştirici, değerli hissettiren, cesur, anlayışlı, nezaketli, destekleyici, mesai mefhumu olmayan, hareketli, öğretmenlerin ihtiyaçlarına duyarlı, akademik kariyer yapan, görevine duygusal bağlılık gösteren ve ilham kaynağı oluşturabilen davranışlara sahip yöneticiler oldukları, yöneticilerin çoğunluğunun uygulamalar ve yönetim şeklinde karizmatik liderlik özellikleri sergilemeye çalıştıkları görülmüştür. Ancak yetki alanları genişletilmiş olmasına rağmen aslında bazı yöneticilerin mevcut yasal düzenlemeden dolayı bazen risk almaktan imtina ettikleri, eğitim seviyeleri ve hizmet süreleri daha fazla olan ve akademik kariyer yapan veya yapmakta olan yöneticilerin sergiledikleri karizmatik liderlik davranışlarında daha cesur hareket ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the charismatic leadership behaviors of principals working in project schools by using teacher opinions. In this context, the charismatic leadership characteristics of the principals were tried to be determined by taking the opinions of the teachers participating in the study. In this study holistic multiple case design which one of the qualitative research techniques, was used. The group who participates of the research, consists of 15 project school teachers, working in Antalya. The data were collected through face-to-face interviews and 15 questions were asked to the participants by using the semi-structured interview form technique. Content analysis was used in the analysis of the data. From the data obtained during the research process is , the project school administrators have strong communication skills, influence the opposite group, have merit, fair, reliable, have strong ability of rhetoric, have a good command, can use body language well, unite, make them feel valuable, brave, understanding, courteous, supportive and who can work overtime. It has been seen that those school administrators are active, sensitive to the needs of teachers, make an academic career, show emotional commitment to their duties and have behaviors that can create inspiration, and most of the administrators try to exhibit charismatic leadership characteristics in the form of practices and management. However, although their areas of authority have been expanded, it has been concluded that some administrators sometimes abstain from taking risks due to current regulations and procedures, that they act more courageously in charismatic leadership behaviors exhibited by administrators who have higher education levels, already have or are pursuing an academic career and longer service periods.