Ortaöğretim proje okulu müdürleri ile anadolu lisesi müdürlerinin liderlik stillerinin incelenmesi
An investigation of the leadership styles of secondary education project school principals and anatolian high school principals
- Tez No: 1005462
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, ortaöğretim düzeyinde görev yapan proje okulu müdürleri ile Anadolu lisesi müdürlerinin benimsedikleri liderlik stillerini belirlemek ve bu stillere etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırma, okul müdürlerinin liderlik anlayışlarını kendi deneyim ve algıları doğrultusunda derinlemesine incelemeyi amaçlayan nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde yürütülmüştür. Nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni yöntemiyle yapılan bu araştırmanın çalışma grubunu 2025/2026 eğitim öğretim yılında Antalya ili 2 merkez ilçelerindeki 3 Ortaöğretim proje okulu müdürü, 3 Anadolu lisesi müdürü oluşturmaktadır. Bu çalışma araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda müdürler ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılardan sağlanan verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, okul müdürlerinin liderlik stillerinin tek bir yaklaşımı olmadığını, aksine duruma ve okulun ihtiyaçlarına göre farklı liderlik stillerinin bir arada kullanıldığını göstermektedir. Bulgulara göre, proje okulu müdürlerinin ağırlıklı olarak demokratik ve dönüşümcü liderlik özellikleri sergiledikleri; Anadolu lisesi müdürlerinin ise daha çok demokratik ve işlemsel (sürdürümcü) liderlik özelliklerini benimsedikleri belirlenmiştir. Proje okulu müdürlerinin yenilikçi uygulamalara açık, vizyoner ve öğretmen katılımını destekleyen bir liderlik anlayışı sergiledikleri; Anadolu lisesi müdürlerinin ise düzenin sağlanması, mevzuata uygunluk ve akademik başarının sürdürülebilirliğine daha fazla önem verdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Her iki okul türünde de otokratik ve tam serbestlik tanıyan (laissez-faire) liderlik stillerinin sınırlı düzeyde tercih edildiği değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, okul türlerinin yapısal özelliklerinin okul müdürlerinin liderlik stilleriyle ilişkili olduğu söylenebilir. Bu bağlamda, okul türlerine özgü liderlik yaklaşımlarının geliştirilmesinin eğitim yönetimi alanında önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın, okul yöneticilerinin liderlik stillerine ilişkin alan yazına ve uygulayıcılara önemli derecede katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the leadership styles adopted by project school principals and Anatolian high school principals working at the secondary education level and to examine whether these leadership styles differ according to school type. The study was conducted within the framework of a qualitative research approach in order to explore principals' leadership practices in depth based on their experiences and perceptions. A phenomenological research design was employed in the study. The study group consisted of a total of six school principals, including three project school principals and three Anatolian high school principals, working in central districts of Antalya during the 2024–2025 academic year. The data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher. The obtained data were analyzed using descriptive analysis and content analysis techniques. The findings revealed that school principals do not adhere to a single leadership style; rather, they employ multiple leadership styles depending on situational needs and school characteristics. According to the findings, project school principals predominantly exhibit democratic and transformational leadership behaviors, while Anatolian high school principals mainly adopt democratic and transactional leadership behaviors. Project school principals tend to demonstrate a visionary, innovative, and participatory leadership approach that supports teacher involvement, whereas Anatolian high school principals place greater emphasis on maintaining order, compliance with regulations, and the sustainability of academic achievement. In both school types, autocratic and laissez-faire leadership styles were found to be adopted at a limited level. The results of the study indicate that the structural characteristics of school types have a direct impact on the leadership styles of school principals. In this respect, it is concluded that developing school-type-specific leadership approaches is important in the field of educational administration. It is expected that this study will contribute to the literature on educational leadership and provide guidance for educational administrators.