Koroner arter hastalığı olan bireylerde sağlık kontrol odağı ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between health focus of control and personality traits in individuals with coronary artery disease
- Tez No: 749484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA OKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, koroner arter hastalığı olan bireylerin sağlık kontrol odağı ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla 1 Ekim - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji AD Koroner Yoğun Bakım Ünitesi ve Kardiyoloji Servisi'nde koroner arter hastalığı tanısı almış bireyler ile yürütülmüştür. Araştırma örneklemini, araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, koroner arter hastalığı tanısı almış ve iletişim problemi olmayan 100 kişi oluşturmuştur. Araştırmada veriler, yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplamak için Bireysel Tanıtım Formu, Çok Boyutlu Sağlık Denetim Odağı Ölçeği- C Formu ve Beş Faktör Kişilik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma veri analizinde, pearson korelasyon, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan koroner arter hastalığı olan bireylerde dışa dönüklük ile doktor sağlık kontrol odağı arasında pozitif yönlü ancak zayıf bir ilişki vardır. Özdenetimli bireyler şans sağlık kontrol odağı ile diğer sağlık kontrol odağı arasında negatif yönlü zayıf ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, koroner arter hastalığı olan bireylerde sağlık kontrol odağı ve kişilik özellikleri arasında ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with individuals diagnosed with coronary artery disease in the Coronary Intensive Care Unit and Cardiology Service of Dokuz Eylul University Hospital Cardiology Department between October 1 and December 31, 2021 in order to examine the relationship between the locus of control and personality traits of individuals with coronary artery disease. The research sample consisted of 100 individuals who had coronary artery disease, had no communication problems, and voluntarily agreed to participate in the research. Research data were collected by one-on-one interview method. Individual Introduction Form, Multidimensional Health Locus of Control Scale-C Form and Big Five Personality Traits Scale were used in data collection. Pearson correlation, independent sample t-test and one-way analysis of variance were used in research data analysis. There is a positive but weak relationship between extraversion and physician health control locus in individuals with coronary artery disease who participated in the study. A negative and weak relationship was found between chance health control locus of self-controlled individuals and other health control locus.