Çayır otu silajlarına peynir altı suyu tozu ilavesinin silaj fermantasyonu ve aerobik stabilite üzerine etkileri
The effect of addition of whey powder to grass silages on the silage fermentation and aerobic stability
- Tez No: 749491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı dozlarda peynir altı suyu tozu (PAST) ilavesiyle silolanan çayır otlarının besin içeriği, fermentasyon özellikleri, gaz üretimleri (GÜ), metabolik enerji (ME), organik madde sindirilebilirliği (OMSD) ve aerobik stabilitesini belirlemektir. Taze kesilmiş çayır otları (Festuca arundinacea, Festuca rubra, Poa pratensis ve Lolium perenne) laboratuvar ortamında 1.5 litrelik plastik bidonlarda %0, 2, 4 ve 6 oranında PAST ilavesi ile 3 tekerrürlü olarak silolanmıştır. 60 günlük silo süresinin sonunda silajların besin içerikleri, fermentasyon özellikleri, GÜ ve aerobik stabiliteleri incelenmiştir. GÜ, ham protein (HP), ham yağ (HY) ve ham kül (HK) değerlerine göre silajların ME ve OMSD dereceleri hesaplanmıştır. pH ölçümleri silajların“yüksek kalite”olduğunu ortaya koymuştur. Silajlarda PAST oranındaki artışa bağlı olarak kuru madde (KM), HP ve HY değerleri artmasına rağmen HK, ADF ve NDF değerleri düşmüştür. ME ve OMSD derecelerindeki artışlar arzu edilir olsa da GÜ parametrelerinden elde edilen sonuçlar beklentileri karşılamada yetersiz kalmıştır. En düşük pH ve en yüksek Fleig Skoru (FS) %6 peynir altı suyu tozu ilavesi ile silajda elde edilmiştir. Yedi günlük aerobik stabilite testi sonrasında silaj gruplarında kontrol grubu dışında herhangi bir küf oluşumuna rastlanmamıştır. Çayır otlarının PAST ile silolanmasının silajların besin içeriğini ve fermantasyon kalitesini iyileştirmede etkili olduğu, çevre kirliliğine kısmi bir çözüm sağladığı ancak gaz üretim değerlerinin antimetanojenik olarak beklentileri karşılamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the nutrient content, fermentation properties, gas productions (GP), metabolisable energy (ME), organic matter digestibility (OMD) and aerobic stability of grass ensiled with the addition of different doses of whey powder (WP). Freshly cut grasses (Festuca arundinacea, Festuca rubra, Poa pratensis, and Lolium perenne) were ensiled with the addition of WP at a rate of 0, 2, 4, and 6% in the laboratory in 1.5-liter plastic jars with 3 replications. At the end of the 60-day ensiling period, the nutrient content, fermentation properties, gas productions and aerobic stability values of silages were investigated. According to the GP, crude protein (CP), ether extract (EE), and crude ash (CA) values the ME and OMD values of silages samples were calculated. The pH measurements revealed that the silages were of high quality. Although dry matter (DM), CP, and EE values increased depending on the increase in WP rate in the silages, CA, ADF, and NDF values decreased. Although increases in ME and OMD values are desirable, the results obtained from gas production parameters are insufficient to meet expectations and WP addition did not have positive results in silages according to GP values. The lowest pH and the highest Fleig Score (FS) were obtained in silage with a 6% whey powder addition. Except in the control group, no mold formation was detected in silage groups after the seven-day aerobic stability test. It was concluded that the ensiling of grass with WP was effective in improving the nutritional and fermentation quality of silages and provided a partial solution to environmental pollution but gas production values were not to meet expectations as antimethanogenic.