Bal içeriğinin metabarkodlama ile botanik kökeninin analiz edilmesi
Analyzing honey content via metabarcoding of botanical origin
- Tez No: 749495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Günümüzde balda yapılan taklit ve tağşişin küresel bir sorun haline gelmesi ve mevcut olan her analizi yanıltıcı yeni bir hile yolunun bulunması nedeniyle farklı analiz yöntemleri geliştirilmektedir. Moleküler tabanlı yöntemlerden biri olan DNA barkodlama, farklı türlerin DNA'sındaki kısa genetik belirteçlerini referans dizilerle karşılaştırarak hızlı ve güvenilir biçimde tanımlanması olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tanımlamayla genellikle türlerin ötesine geçerek yerel çeşitlerin ve dolayısıyla ürünün coğrafik kökeninin tanımlanması mümkün hale gelmektedir. Standart yöntemlerle karakterize etmenin ve yakalamanın zor olacağı birçok tür içeren örneklerin karmaşıklığını tanımlayabilen yeni nesil dizilemeyle birlikte metabarkodlama karmaşık materyallerdeki taksonomik bileşimin tanımlanmasında tarafsız bir yaklaşım olarak belirtilmektedir. Bu çalışmayla botanik kökeninin belirlenmesinde çevresel DNA kaynağı olarak baldan izolasyon yapılarak metabarkodlama yöntemine ait bir iş akışı sağlanmasıyla kullanılabilirliği araştırılmıştır. Balda yapılan taklit ve tağşişin belirlenmesinde mevcut analizlere alternatif olarak daha hızlı, daha ekonomik, daha düşük iş gücüne ihtiyaç duyan ve tür seviyesinde sonuç almaya imkan sağlayacak bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Currently, imitation and adulteration in honey has become a global problem Different analysis methods are being developed due to the continuous discovery of a new way of cheating every existing analysis. DNA barcoding, one of the molecular-based methods, emerges as a fast and reliable identification of short genetic markers in the DNA of different species by matching them with reference sequences. With this identification, it is often possible to go beyond the species and define the local varieties and the geographical origin of the product. Along with next-generation sequencing, which can identify the complexity of samples containing many species that would be difficult to characterize and capture with standard methods, metabarcoding is stated as an unbiased approach to describing the taxonomic composition in complex materials. In this study, usability of metabarcoding method was investigated by providing a DNA isolation honey workflow to determine its botanical origin. Metabarcoding used as an alternative to existing analyzes, faster, more economical, less labor-intensive and species-level method and it has been developed to determine imitation and adulteration in honey.