Sezai Karakoç'un Yitik Cennet ve John Milton'ın Paradise Lost eserlerinde cennetten çıkarılma hadisesinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of the fall in Sezai Karakoç's Yitik Cennet and John Milton's Paradise Lost
  1. Tez No: 749496
  2. Yazar: SUVEYDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SECAATTİN TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sezai Karakoç'un Yitik Cennet ve John Milton'ın Paradise Lost başlıklı eserlerini,“cennetten çıkarılma”hadisesi bağlamında karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışma giriş ve sonuç haricinde iki ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde yaratılış ve düşüş anlatısının referans kitapları olan Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim'deki tasvirlerine yer verilmiş ve her iki anlatının ortak ve farklılaşan noktalarına değinilmiştir. İkinci bölümde, bahsi geçen edebi eserlerin yaratılış ve düşüş hadisesine yaklaşımları farklı başlıklar altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the works titled Yitik Cennet by Sezai Karakoç and Paradise Lost by John Milton in the context of the“expulsion from paradise”event. The study consists of two main parts except introduction and conclusion. In the first part of the thesis, the descriptions of the creation and fall narrative in the Bible and the Qur'an, and different and common points of both narratives are mentioned. In the second part, the approaches of the mentioned literary works to the phenomenon of creation and fall are evaluated under different headings.