Türk toplumunda kadınlarda Gh ve Pb ölçüm değerlendirilmesi
Evaluation of genital hiatus and perineal body measurement in women in Turkish society
- Tez No: 749506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş ve Amaç Genital hiatus (Gh) ve Perineal body (Pb) Pelvik Organ Prolapsus Derecelendirmesi (POP-Q) sisteminde tanımlanmıştır. Gh ve Pb ölçümleri ırk,geçirilen gebelikler, doğumlar, Vücut Kitle İndeksinden (VKİ) etkilene bilir. Gh ölçümünün artması kadınlarda tekrarlayan vajinit, vajinal furthing semptomlarında artış yapa bilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türk toplumunda kadınlarda bu ölçümlerin ortalama değerini bulmak, ölçümlerin hangi faktörlerden etkilendiği ve ölçüler değiştiği zaman hangi semptomlar oluştuğunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Çalışmamız prospektif kesitsel klinik çalışma şeklinde dizayn edilmiş olup, 15 Şubat 2021-15 Şubat 2022 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği polikliniklerine başvuran 18-45 yaş arası hiç doğum yapmamış ve tek doğum yapmış 405 kadında Gh ve Pb ölçümleri dijital kumpas ile yapılmıştır. Bu hastalarda VKİ, hastalıklar, geçirilen cerrahiler, aktif koit süresi, tekrarlayan vajinit ve vajinal fart semptomları sorgulanmıştır. Daha önceden vajinal cerrahi geçiren, vajinal desensusu olan, etnik kökeni türk olmayan, gebe olan ve birden fazla doğum yapanlar çalışma dışı bırakılmıştır Bulgular Çalışma kriterlerine uyan 405 hastanın verileri değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 29,94±7,17'dir (18-45yıl).Gh ve Pb ölçümleri üç grupta incelenmiştir. Tüm olgularda Gh ortalama değer 23,843 mm, Pb ortalama değer 31,134 mm bulundu. NSD grubundaki olguların GH değerleri, P0 ve CS grubundakilerden anlamlı yüksektir (p=0,016, p=0,021;p0,05). Türk toplumunda Gh ortalama değer Gruplara göre P0 23,45±5,78 mm , NSD 26,15±7,06 mm ,C/S 23,28±5,45 mm, Pb ortalama değer P0 31,05±6,09 mm ,NSD 31,65±7,20 mm ,C/S 31,02±5,04 mm bulunmuştur Olguların Gh ile VKİ ölçümleri ve mediolateral epizyotomi arasında pozitif yönlü (Gh arttıkça, VKİ ve mediolateral epizyotomi artan) istatistiksel olarak zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır. Olguların Pb ile VKİ ölçümleri ve aktif koit süreleri arasında pozitif yönlü (Pb arttıkça, VKİ ve aktif koit süresi artan) istatistiksel olarak zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır. Tekrarlayan vajinit ve vajinal fart öyüküsüne göre olguların Gh ve Pb ölçümleri, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Sonuç Çalışmamızın sonucuna göre Türk toplumunda Gh ortalama değer 23,843mm, Pb ortalama değer 31,134 mm bulundu. Gruplara göre Gh ortalama değer P0 grubunda 23,45±5,78 mm , NSD grubunda 26,15±7,06 mm ,C/S grubunda 23,28±5,45 mm, PB ortalama değer P0 grubunda 31,05±6,09 mm, NSD grubunda 31,65±7,20 mm , C/S grubunda 31,02±5,04 mm bulunmuştur. Pb ve Gh ölçümleri, VKİ arttıkça artmaktadır. Normal doğum yapan kadınlada Gh ölçüleri artmıştır.Bu sonuçlara göre tek doğum bile pelvik tabanda değişikliklere sebep olmaktadır. Anahtar Kelimeler Genital hiatus,Perineal body,tekrarlayan vajinit,vajinal fart
Özet (Çeviri)
Genital hiatus (Gh) and Perineal body (Pb) have been described in the Pelvic Organ Prolapse Quantification (POP-Q) system. Gh and Pb measurements can be influenced by race, number of pregnancies, births, and Body Mass Index (BMI). The increase in GH measurement may exacerbate symptoms of recurrent vaginitis and vaginal farting/ flatulence in women. The aim of this study is to determine the average value of these measurements in women of Turkish society and to investigate factors affecting the measurements as well as identifying the occurring symptoms upon changes in the measurements. MATERIALS AND METHODS Our study has been designed as a prospective cross-sectional clinical study and included mesurements of Gh and Pb taken by digital caliper in 405 women aged 18-45 with nulliparity or parity 1, presenting to the obstetrics and gynecology outpatient clinics between the dates of February 15, 2021 and February 15, 2022 at Bakırkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. In these patients, BMI, past medical history, previous surgeries, active coitus duration, recurrent vaginitis and vaginal flatulence symptoms were examined. Women who had previous vaginal surgery, suffering from vaginal descent, of non-Turkish ethnic origin, with pregnancy or a parity of more than 1 were excluded from the study. RESULTS Data of 405 patients who met inclusion criteria for the study were assessed. The mean age of participants was 29.94±7.17 (aged 18-45). Gh and Pb measurements were analyzed in three groups. The average Gh value was 23,843 mm and the mean Pb length was 31,134 mm in all cases. Gh measurements of the subjects in VD (Vaginal Delivery) group were significantly higher than those in the P0 (parity 0) and CS (cesarean section) groups (p=0.016, p=0.021; p0.05). The mean value of Gh in Turkish population with respect to the groups were as follows: 23.45±5.78 mm for P0 group, 26.15±7.06 mm for VD, 23.28±5.45 mm for CS, whilst average Pb length was 31.05±6.09 mm in P0 group, 31.65±7.20 mm in VD, 31.02±5.04 mm in CS. In relation to the Gh mesurements of the cases, there was a statistically weak positive correlation demonstrated with BMI values and mediolateral episiotomy rates (increasing Gh length was associated with greater BMI and mediolateral episiotomy rate). A statistically weak correlation was identified between Pb lengths and BMI values and active intercourse time intervals (greater Pb length was associated with an increase in BMI and active coitus duration). With regards to vaginitis and vaginal farting histories, the Gh and Pb measurements of the cases did not reveal a statistically significant difference (p>0.05). CONCLUSİON According to the results of our study, the mean Gh value was 23,843 mm and the average Pb length was 31,134 mm in the Turkish population. Based on the groups, mean Gh measurement was 23.45±5.78 mm in P0 group, 26.15±7.06 mm in VD, 23.28±5.45 mm in CS as average value of Pb was 31,05±6,09 mm in P0 group, 31.65±7.20 mm in VD, 31.02±5.04 mm in CS. Pb and Gh measurements rise as BMI increases. Gh length was found to be greater in women with a history of vaginal delivery. On review of these findings, even a single vaginal delivery leads to changes in pelvic floor. KEYWORDS Genital hiatus, Perineal body, recurrent vaginitis,vaginal farting/flatulence