Control and optimization of islanded mode microgrid
Ada modu mikro şebekelerin kontrol ve optimizasyonu
  1. Tez No: 749510
  2. Yazar: NATASHA QURBAN ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN S. TUT HAKLIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Elektrik enerjisi, yaşam kalitesine etkisi ve istikrarlı ekonomik gelişmeyi sağladığı için toplumda hayati bir role sahiptir. Elektrik enerjisine olan talep yakın tarih boyunca istikrarlı bir şekilde artmış ve elektriğe duyulan talebin gelecekte de hızla artmaya devam edeceği ön görülmektedir. Halen günümüzde elektriğin çoğu fosil yakıtların yakılmasıyla üretilirken, ortaya çıkan emisyon konusunda ciddi endişeler bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları, çevreyi yoğun olarak kirleten enerji kaynaklarına alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, yenilenebilir enerji kaynakları, güç çıktısını hesaba katarken, üretimin çoğunlukla çevre koşullarına bağlı olan ve doğası gereği doğrudan mevcut elektrik şebekesine dahil edilemeyen sistemlerdir. Son yıllarda yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımındaki artış, mikro şebekeler üzerinde yapılan çalışmaların öneminin artmasına da neden olmuştur. Mikro şebekelerde enerji üretildiği yerde tüketilmektedir. Bu, iletimde bir kesintiye ve hatlarda güç kayıplarına neden olur . Ticari santrallerin güç kalitesini bozan olumsuz etkileri mikro şebeke modeli ile ortadan kaldırılabilmekte ve çoğu zaman daha verimli ve güvenilir şebekeler kurulabilmektedir. Bir mikro şebeke, bir alan içinde bir yük ve isteğe bağlı bir enerji cihazı ile toplu olarak mikro kaynakların birleştirilmesinden oluşurken, genellikle otonom, otonom olmayan veya ikili işletimde çalıştırılır. Otonom bir operasyonda, bir mikro şebeke enerjisini üretmeli ve aynı zamanda üretimin kontrolünü de sağlamalıdır. Bu çalışma kapsamında, mikro şebekeler üzerindeki kontrol uygulamaları ve mikro şebeke mimarileri için uygulanan hiyerarşik kontrol yaklaşımı literatür taraması yapılarak incelenmiştir. Bu kontrol yöntemlerinin artıları ve eksileri birbirleriyle karşılaştırılır. Anahtar özellik, adalı bir mikro şebeke sisteminin frekans ve voltaj değerlerini kabul edilebilir sınırlar içinde tutmaktır. Seçilen çalışma sahası olan Büyükada'da elektrik tüketicilerine temiz ve yeşil enerji sağlanması hedeflenmiştir. Çalışma sonucuna göre, Büyükada, enerji ihtiyacı için kendi kendine yetebilecektir.
Özet (Çeviri)
Electrical energy plays a significant role in society since it maintains a high standard of living and stable economic development. Electric energy consumption has been gradually increasing in recent history, and this need is expected to increase more in the future. The majority of power today is generated by the combustion of fossil fuels, and there are considerable worries about the associated emissions. Renewable energy sources emerged as a feasible substitute for ecologically damaging ones. However, renewable energy sources have significantly unpredictable environmental circumstances when it comes to power generation and cannot be immediately integrated into the existing electrical system. The increased usage of renewable energy systems in recent years has increased the necessity of establishing microgrids. Energy is used where it is produced in microgrids. As a result, transmission and line losses are reduced to zero. At the same time, the microgrid model eliminates the negative impacts of commercial plants that disturb electricity standards, and more efficient and dependable grids are frequently built. A micro-grid is a grouping of micro-sources with a load and an optional energy device inside a certain area. The microgrid is normally operated in one of three modes: autonomous, non-autonomous, or dual. A micro-grid should generate and control its own energy in an independent operation. In this study, control applications on microgrids and the hierarchical control approach applied for microgrid architectures are investigated from a literature review. The pros and cons of these control methods are compared with one another. The key feature is to retain the frequency and voltage values of an islanded microgrid system within acceptable limits. Clean and green energy will be provided to the consumers of Büyükada (project's site). The island will be self-sufficient for its energy needs.