Mikroşebekelerde kontrol ve enerji yönetimi
Control and energy management in microgrids
- Tez No: 998402
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMERÜLFARUK ÖZGÜVEN, DOÇ. DR. HEYBET KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynaklarının süreksiz doğası ve yük tarafındaki belirsizliklerin hâkim olduğu hibrit mikroşebekelerde kararlılığı ve enerji sürekliliğini sağlamak amacıyla yeni bir hibrit kontrol yaklaşımı geliştirilmiştir. Önerilen sistem hem şebekeye bağlı hem de adalı modda çalışabilen çift modlu bir yapıdadır. Şebekeye bağlı çalışma modunda, fotovoltaik, rüzgâr türbini ve yakıt hücresi üretim birimlerinden elde edilen enerjinin verimli şekilde yönetilmesi için, maksimum güç takibi, enerji yönetimi ve inverter kontrol işlevlerini bir araya getiren çok katmanlı bir denetleyici tasarlanmıştır. Bu denetleyici, genetik algoritmanın küresel arama yeteneğini ve gri kurt algoritmasının lokal iyileştirme kabiliyetini birleştiren bir optimizasyon yöntemiyle eğitilen tip-2 bulanık mantık yapısına dayanmaktadır. Adalı modda ise, gerilim ve frekans kararlılığını sağlayan ve üretim ile yükteki belirsizliklere karşı adaptif yanıt verebilen bir kontrol yapısı önerilmiştir. Bu yapı, yük önceliklerine göre çalışan akıllı yük atma ve enerji talebine duyarlı dengeleme stratejilerini de içermektedir. Tüm sistem modelleri çok senaryolu koşullar altında MATLAB/Simulink ortamında test edilmiştir. Geliştirilen kontrol mimarisi, hibrit yapısıyla farklı işletim koşullarına bütüncül bir çözüm sunmakta ve mikroşebekelerde esnek, verimli ve sürdürülebilir bir kontrol imkânı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a novel hybrid control strategy to ensure stability and energy continuity in hybrid microgrids operating under the intermittency of renewable energy sources and uncertainties in load profiles. The proposed system supports dual-mode operation, functioning in both grid-connected and islanded modes. In grid-connected mode, a multilayer controller is designed to coordinate maximum power point tracking, energy management, and inverter regulation for photovoltaic, wind, and fuel cell units. The controller is based on a Type-2 fuzzy logic system whose parameters are optimized using a hybrid algorithm that combines the global exploration strength of genetic algorithms with the local exploitation ability of grey wolf optimization. In islanded mode, an adaptive control scheme is developed to maintain voltage and frequency stability under production and load uncertainties. This scheme also incorporates intelligent load shedding and demand-responsive balancing strategies according to load priorities. All control structures are implemented and tested in MATLAB/Simulink under multiple operating scenarios. The proposed hybrid architecture offers a unified solution for varying operational conditions, enabling flexible, efficient, and sustainable control in modern microgrids.