Effect of thyroid hormone T3 and T4 on the central nervous system is associated with diabetes mellitus
Tiroid hormonu T3 ve T4'ün merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisi diabetes mellitus ile ilişkilidir
- Tez No: 749509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tiroid hormonları, merkezi sinir sisteminin (CNS) gelişiminde kritik bir rol oynar. Fetal ve/veya neonatal hipotiroidi miyelinasyon bozukluklarına ve derin olabilen mental retardasyona ve bazı durumlarda geri dönüşü olmayan nörolojik değişikliklere neden olan nöronal migrasyon ve farklılaşmaya neden olur. Tiroid hormonlarının etkilerinin çoğunun, aktif tiroid hormonu triiyodotironin (T3) ile nükleer reseptörler arasındaki etkileşime bağlı olduğu kabul edilmektedir. Tiroid hormonu, çok çeşitli fizyolojik fonksiyonlara sahip proteinleri kodlayan bir dizi genin ekspresyonunu düzenler: miyelin proteinleri, hücre yapışması ve göçünde yer alan proteinler, sinyal proteinleri, hücre iskeleti bileşenleri, mitokondriyal proteinler, transkripsiyon faktörleri, vb. T3 kısmen tiroid bezinden kaynaklanır, ancak çoğu zaman tiroksinden (T4) hedef dokularda lokal olarak üretilir. CNS'deki T3 konsantrasyonu, tip II ve III 2 deiyodinazlar tarafından sıkı bir şekilde düzenlenir. Tanisitler ve astrositlerde ifade edilen Tip II deiyodinaz, CNS'de bulunan T3'ün %80'e kadarını üretir. Nöronlarda bulunan Tip III deiyodinaz, T4 ve T3'ü inaktif metabolitlere indirger. İnsan fetüsünde, T3 reseptörü en az 10. gebelik haftasından itibaren mevcuttur, bu da tiroid hormonunun insan fetal beyninde etkileri olabileceğini gösterir. Elbette insan cenin dokularının çoğunda T4 ve beyinde, çoğunlukla T4'ten türetilebilen T3 saptanabilir.
Özet (Çeviri)
Thyroid hormones are critically involved in the development of the central nervous system (CNS). Fetal and/or neonatal hypothyroidism causes myelination defects, and neuronal migration and differentiation, which cause mental retardation, which can be profound, and in certain cases irreversible neurological alterations. It is accepted that most of the actions of the thyroid hormones are due to the interaction of the active thyroid hormone, triiodothyronine (T3), with nuclear receptors. Thyroid hormone regulates the expression of a series of genes that encode proteins with very diverse physiological functions: myelin proteins, proteins involved in cell adhesion and migration, signaling proteins, cytoskeleton components, mitochondrial proteins, transcription factors, etc. T3 originates partially in the thyroid gland, but for the most part is generated locally in target tissues from thyroxine (T4 ). The concentration of T3in the CNS is tightly regulated by type II and III 2 deiodinases. Type II deiodinase, which is expressed in tanycytes and astrocytes, produces up to 80% of the T3present in the CNS. Type III deiodinase, present in neurons, degrades T4 and T3to inactive metabolites. In the human fetus, the T3 receptor is present at least from the 10th week of gestation, indicating that thyroid hormone may have actions in the human fetal brain. Of course, in human fetal tissues, T4 can be detected in most of them, and T3 in the brain, which could be derived mostly from T4.