Nörogelişimsel bozukluğu olan çocuklarda oral motor becerilerin beslenme üzerindeki etkisi
Effect of oral motor intervention on nutrition in children with neurodevelopmental disorders
- Tez No: 749519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nörogelişimsel bozukluğu olan çocuklarda, beslenme problemleri ve oral motor zorluklar yaşandığı araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Bu çalışma nörogelişimsel bozukluğu olan çocuklarda beslenme durumu ve oral motor müdahalenin duyu profili ile ilişkilendirilip beslenmeye etkisini amaçlamaktadır. Araştırmaya alınan katılımcılar 3-10 yaş aralığındaki nörogelişimsel bozukluğu olan 15 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmaya dahil edilen 15 çocuk da günlük yaşamlarında beslenme problemleri yaşayan çocuklardır. Çocukların beslenme durumunun değerlendirilmesi için 3 Günlük Besin Tüketim Kaydı, Çocuklarda Beslenme Durumu Anketi uygulanmıştır. Ayrıca duyusal süreçlerle ilişkisini değerlendirebilmek için Duyu Profili Bakım Veren Anketi kullanılmıştır. Çalışma İstanbul'da özel bir rehabilitasyon merkezinde gerçekleşmiştir. Çocuklara haftada bir seans (40 dakika) olmak üzere duyu bütünleme ve ergoterapi temelli oral motor müdahalelerde bulunulmuştur. Çalışma toplamda 8 hafta (2 Ay) uygulanmıştır. Uygulanan oral motor müdahaleler duyu bütünleme seanslarında yüz kaslarına masajlar ve nuk tüpler, diş fırçaları, uyarım için titreşimli masaj aletleri, patlayan şeker, lolipop gibi materyaller kullanılarak yapılmıştır. Ön test, son test yapılarak çocuklarda beslenme durumunun ve oral motor becerilerinin etkilenme durumu ölçülendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been observed as a result of research that children with neurodevelopmental disorders experience feeding problems and oral motor difficulties. This study aims to correlate nutritional status and oral motor intervention with sensory profile in children with neurodevelopmental disorders and its effect on nutrition. Participants included in the study consisted of 15 children aged 3-10 with neurodevelopmental disorders. The 15 children included in the study are children who have nutritional problems in their daily lives. In order to evaluate the nutritional status of children, 3-Day Food Consumption Record and Child Nutrition Status Questionnaire were applied. In addition, the Sensory Profile Caregiver Questionnaire was used to evaluate its relationship with sensory processes. The study took place in a private rehabilitation center in Istanbul. Oral motor interventions based on sensory integration and occupational therapy were given to the children once a week (40 minutes). The study was carried out for 8 weeks (2 months) in total. Oral motor interventions were performed during sensory integration sessions, using materials such as facial muscle massages and nuclear tubes, toothbrushes, vibrating massagers for stimulation, popping candy, and lollipops. Pre-test and post-test were used to measure the effect of nutritional status and oral motor skills in children.